HomePOLSKA

Prezes PiS o euro, szansie na zmianę w Europie, o programach społecznych i o odszkodowaniach wojennych

Prezes PiS o euro, szansie na zmianę w Europie, o programach społecznych i o odszkodowaniach wojennych

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że jest szansa na zmianę w Europie. Prezes rządzącego ugrupowania mówił w radiowej Jedynce, że władzę w Unii Europejskiej w najbliższych wyborach mogą stracić ci, którzy dotychczas rządzili Wspólnotą.

“Tak zwani chadecy – bo tutaj trzeba użyć takiego określenia – i socjaliści zawarli sojusz i decydowali o wszystkim. Teraz może być inaczej” – uważa Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem niektóre znaczące formacje tworzące w europarlamencie Europejską Partię Ludową biorą pod uwagę inną konstrukcję – porozumienie z umiarkowanymi konserwatystami, czyli Sojuszem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do którego należy Prawo i Sprawiedliwość.

Jarosław Kaczyński mówił, że zmiana układu sił miałaby też wpływ na Polskę. Jego zdaniem oznaczałaby zmianę traktowania naszego kraju w Europie. “Do tej pory było albo pełne podporządkowanie w typie Donald Tusk i koledzy, albo też razy, które nieustannie otrzymywaliśmy – bez znaczących skutków, ale nieprzyjemne” – uważa prezes PiS.
W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę.

 

 

***

 

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że nie ma najmniejszych powodów, by wprowadzać w Polsce euro. Prezes PiS, który był gościem radiowej Jedynki, podkreślił, że Polska rozwija się szybciej niż strefa, w której obowiązuje wspólna waluta.

“Liczby nie kłamią, rozwijamy się w tej chwili w tempie około 5 procent rocznie, strefa euro – w tempie 1,1 procent. To jest strefa zastoju” – mówił Jarosław Kaczyński. Dodał, że kraje słabsze gospodarcze z południa Europy zapłaciły wysoką cenę za wejście do strefy euro. “Jest cała biblioteka książek, które mówią, jak powinna wyglądać strefa, w której obowiązuje jedna waluta. Unia Europejska tych warunków wyraźnie nie spełnia” – uważa lider Prawa i Sprawiedliwości.

Jarosław Kaczyński dodał, że na wspólnej walucie zyskało niewiele krajów. Jego zdaniem rozszerzenie strefy euro było pomysłem gospodarczym, którego efekty gospodarcze były i są – chociaż nie pod każdym względem – bardzo dobre dla Niemiec. “Gdyby w Niemczech nadal funkcjonowała marka, ten kraj rozwijałby się jeszcze wolniej, gdyż utrudniony byłby eksport.
Jarosław Kaczyński stwierdził, że na wspólnej europejskiej walucie skorzystała też Holandia i w jakimś stopniu Austria. “Wszyscy inni na tym stracili” – skonstatował.

Kwestia ewentualnego wprowadzenia euro w Polsce była jednym z tematów kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Odbędą się one w Polsce w niedzielę.

 

***

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że dojście do władzy opozycji skutkowałoby załamaniem się programów społecznych wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość.
Jarosław Kaczyński mówił w radiowej Jedynce, że jeśli władzę uzyskałaby opozycja, cofnięcie programów uważa za “w najwyższym stopniu prawdopodobne”.

“To jest kwestia ich rzeczywistych poglądów i poglądów ich bliskiego zaplecza, ich różnego rodzaju uwikłań” – mówił lider partii rządzącej. Jego zdaniem to też kwestia umiejętności, ponieważ – jak powiedział Jarosław Kaczyński – by prowadzić taką politykę, jaką prowadzi PiS, trzeba umieć zapanować nad finansami publicznymi i prowadzić politykę gospodarczą, która “sprzyja stosunkowo szybkiemu – a biorąc pod uwagę dzisiejszy świat, nawet bardzo szybkiemu rozwojowi gospodarczemu”. Prezes partii rządzącej uważa, że opozycja nie ma takich umiejętności.

Temat programów społecznych Prawa i Sprawiedliwości, między innymi tak zwanej piątki Morawieckiego, przewijał się w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce w niedzielę. W skład piątki Morawieckiego wchodzą: obniżenie CIT-u dla małych firm, wprowadzenie małego ZUS-u dla przedsiębiorstw o niskich dochodach, 300 złotych wyprawki szkolnej, fundusz budowy dróg lokalnych, oraz program Dostępność+, czyli likwidację barier dla niepełnosprawnych.

 

 

 

***

 

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że pozostanie u władzy Prawa i Sprawiedliwości jest gwarancją, że Polska nie będzie płaciła za niemieckie zbrodnie wojenne.
Amerykańska ustawa 447 zobowiązuje rząd USA do sporządzenia raportu na temat zwrotu mienia żydowskiego w 46 krajach, w tym w Polsce. Amerykańscy dyplomaci podkreślają, że raport ma być jedynie opisem sytuacji.

Jarosław Kaczyński mówił w radiowej Jedynce, że ten akt prawny jest problemem tylko w wymiarze politycznym. Dodał, że w sensie prawnym ustawa nie nakłada na Polskę żadnych obowiązków, a problem został rozwiązany porozumieniem z 1960 roku.

Sprawa roszczeń do bezspadkowego mienia żydowskiego jest podnoszona przez organizacje żydowskie i izraelskich polityków. Temat ten przewijał się w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce w niedzielę.

 

 

IAR/PR1/wcz./vey/hm/zr

COMMENTS