21.6 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Prezes LOT: Sąd uznał, że referendum ws. strajku przeprowadzono z naruszeniem procedur

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezes LOT Rafał Milczarski poinformował, że sąd okręgowy przychylił się do wniosku zarządu spółki i zakazał strajku zapowiadanego na 1 maja przez związki zawodowe. Według sądu, referendum strajkowe przeprowadzono z rażącym naruszeniem procedur. Postanowienie wydano z natychmiastową wykonalnością. 
Rafał Milczarski wyjaśniał, że władze LOTu- uznają referendum i strajk za nielegalne, bo w związku o orzeczeniem Sądu Najwyższego z ubiegłego roku, nie ma w zasadzie przedmiotu sporu zbiorowego, którego dotyczyło referendum i potencjalny strajk. „Sąd uznał, że uchylenie przez spółkę regulaminu z 2010 było zgodne z prawem”- mówił prezes.
Rafał Milczarski powiedział, że referendum dotyczące strajku obyło się już we wrześniu, a nie można prowadzić referendum strajkowego dwa razy w tej samej sprawie. „Ponadto samo głosowanie w referendum w marcu tego roku było przeprowadzone z rażącymi naruszeniami: urna, do której wrzucano głosy, wędrowała po całym budynku i poza budynek LOT-u. Dopisywano osoby, które nie były pracownikami firmy, do głosowania. Zbieranie głosów odbywało się także po zakończeniu referendum. Nie zostaliśmy także- jako pracodawca- poinformowani o wyniku tego referendum” – dodał Rafał Milczarski.
Prezes LOT podkreślał, że jeżeli związkowcy zdecydują się na rozpoczęcie protestu, poniosą konsekwencje związane z przeprowadzeniem nielegalnego strajku.
Strona związkowa na razie nie odnosi się do postanowienia sądu, które ma status natychmiastowej wykonalności.
Związkowcy z PLL LOT wcześniej podkreślali, że głosowanie było legalne i powoduje, że pierwszego maja może się rozpocząć bezterminowy strajk generalny w spółce. Za protestem głosowało ponad 90 procent uprawnionych przy ponad 50 – procentowej frekwencji.
Referendum było skutkiem- jak twierdzili związkowcy- braku poszanowania dla pracowników. Podkreślali że prezes spółki nie zatrudnia personelu pokładowego oraz pilotów na umowy o pracę, lecz na komercyjne kontrakty. Oznacza to, że zatrudnieni w ten sposób nie mają żadnych praw pracowniczych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520