12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Premierzy Polski i Finlandii o bezpieczeństwie i kwestiach unijnych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Bezpieczeństwo, Brexit i problem migracji zdominował rozmowy premierów Polski i Finlandii. Juha Sipila przebywa w Warszawie, na zaproszenie Beaty Szydło, z roboczą wizytą.

Polska premier mówiła na wspólnej konferencji prasowej, że w 2017 roku będziemy musieli wielokrotnie podejmować temat bezpieczeństwa oraz wielkich i ważnych wyzwań dotyczących jego wzmocnienia. Powiedziała, że Polska zaangażuje się w tworzenie w Finlandii unijnego centrum doskonalenie w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych. „Nasz punkt widzenia, nasza ocena sytuacji i zagrożeń jest zbieżna i będziemy współpracować w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa”, mówiła premier.
Szefowie rządów rozmawiali o kwestiach, które jak mówiła Beata Szydło, zdominują rozmowy wewnątrz Unii Europejskiej w najbliższych miesiącach, czyli Brexicie i problemie migracyjnym. Brexitowi będzie poświęcony nieformalny unijny szczyt bez udziału premier Wielkiej Brytanii, który odbędzie się na początku lutego na Malcie. W opinii Beaty Szydło, współpraca z Wielką Brytanią po opuszczeniu przez nią Unii Europejskiej powinna być oparta na zasadzie wzajemności i na warunkach partnerskich.
W sprawie migracji, polska premier powiedziała, że jesteśmy za tym, aby kryzys został rozwiązany. Zaznaczyła jednak, że jesteśmy przeciwni pomysłom dotyczącym alokacji uchodźców. „Jesteśmy za tym, aby wzmacniać pomoc humanitarną, aby rozwiązywać problem poza granicami Unii Europejskiej, aby wzmacniać granice zewnętrzne UE”, wyliczała premier.
Beata Szydło powiedziała, że Finlandia jest dla nas ważnym partnerem bilateralnym, w regionie i w ramach współpracy w Unii Europejskiej. Podkreśliła, że zależy nam na pogłębianiu współpracy gospodarczej. Dziś w Warszawie odbywa się okrągły stół dotyczący innowacyjności.
Szef fińskiego rządu powiedział na konferencji prasowej, że nasze kraje łączy przywiązanie do wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony w Unii Europejskiej. Wyraził zadowolenie z deklaracji Beaty Szydło w sprawie polskiego zaangażowania w tworzenie w Finlandii europejskiego centrum zajmującego się zwalczaniem zagrożeń hybrydowych.
Juha Sipila mówił o współpracy dwustronnej i w ramach Unii Europejskiej. Wyraził nadzieję, że Warszawa dojdzie do porozumienia z Komisją Europejską w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. „Dla Finlandii Polska jest ważnym partnerem w relacjach dwustronnych, a także w relacjach dotyczących współpracy wokół Morza Bałtyckiego i w Unii Europejskiej. Dlatego mamy nadzieję, że Unia Europejska i Polska osiągną porozumienie w sprawie wszczętej procedury dotyczącej praworządności w Polsce”, podkreślił premier.
Juha Sipila powiedział, że pogratulował Beacie Szydło dobrze rozpoczętego przez polskich skoczków narciarskich sezonu. Podkreślił, że świetnie się zaprezentowali w czasie Turnieju Czterech Skoczni. Skoki narciarskie to jedna z tych dyscyplin, którymi Finowie emocjonują się najbardziej.

Informacyjna Agencja Radiowa/ Białek, Fot. Jakub Szmerak

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520