HomeKultura

Premiery Teatru Telewizji w sezonie 2019/2020

Premiery Teatru Telewizji w sezonie 2019/2020

W tym sezonie w Teatrze Telewizji Polskiej zostaną pokazane dzieła, między innymi, Szekspira, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Romana Brandstaettera, Platona i Kazimierza Brandysa.

Dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej Ewa Millies-Lacroix podkreśliła na konferencji prasowej, że Teatr Telewizji przygotowuje około 30 premier dla telewizyjnej Jedynki, TVP Kultura oraz TVP ABC. Dodała, że rozpoczynający się sezon w Teatrze Telewizji będzie bardzo zróżnicowany jeśli chodzi o repertuar, tematy i gatunki.
Rok Herlinga-Grudzińskiego Teatr Telewizji uczci prapremierą ekranizacji „Innego świata” w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Będą też utwory napisane specjalnie dla telewizyjnej sceny; w tym rozpoczynający sezon spektakl „Imperium” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Roberta Talarczyka. Jest to historia spotkania legendarnego „budowniczego Gdyni” premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego z wybitnym pisarzem Melchiorem Wańkowiczem, „królem polskiego reportażu”. Wojciech Tomczyk zaznaczył, że “Imperium”, którego akcja toczy się pod koniec lat 30, to przedstawienie o Rzeczpospolitej, ale też o państwie i polityce, która polega na budowaniu wspólnoty i realizacji wspólnych celów.
W listopadzie odbędzie się premiera „Dnia gniewu” Romana Brandstaettera w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Akcja opowieści sensacyjnej wpisanej w formę misterium paschalnego toczy się w czasie II wojny światowej. W niewielkim miasteczku trwa właśnie obława na Żydów, jeden z ocalałych – Emanuel Blatt otrzymuje schronienie w pobliskim zakonie.
Widzów w tym sezonie czeka też, między innymi, wielki remake przeboju Teatru Telewizji wszechczasów: „Igraszek z diabłem” Jana Drdy; krakowska inscenizacja w reżyserii Artura Barona Więcka, a także komedia „Oscar dla Emily” w reżyserii Kingi Dębskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dorota Piotrowska/ap/to/COMMENTS