HomeKultura

Premiera spektaklu tanecznego “Exodus” do muzyki Wojciecha Kilara

Premiera spektaklu tanecznego “Exodus” do muzyki Wojciecha Kilara

W Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się wieczorem (godz.18.00) premiera spektaklu tanecznego „Exodus”, w wykonaniu artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Choreografię do muzyki Wojciecha Kilara przygotował Michaił Zubkow – pedagog i choreograf Zespołu „Śląsk”.
To widowisko oparte na stylistyce tańca współczesnego i ludowego, wykorzystujące też elementy charakterystyczne dla teatru dramatycznego. Michaił Zubkow wyjaśnia, że w spektaklu „Exodus” szesnastu artystów, tańczących do muzyki Wojciecha Kilara w przestrzeni wzbogaconej elementami sztuk wizualnych, łączy się w plastyczne obrazy opowiadające o podróży człowieka przez życie. Bytomska premiera „Exodusu” to nie pierwsze tak nowatorskie połączenie kultury ludowej i współczesnej z udziałem artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W 2016 roku Michaił Zubkow stworzył choreografię łączącą elementy tańca ludowego: oberka, mazura i tańców góralskich, z tańcem współczesnym. Widowisko pod nazwą „Soft Power” uzupełniły etiudy filmowe przygotowane przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Projekt zachwycił wówczas publiczność Festiwalu Unsound w Krakowie. Był także z powodzeniem prezentowany w 2017 roku, podczas londyńskiej odsłony Festiwalu Unsound.
Projekt powstał w ramach koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, będącego częścią Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Sfinansowano go ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/zr

COMMENTS