HomeKultura

Premiera „Scene Buffe” Polskiej Opery Królewskiej

Premiera „Scene Buffe” Polskiej Opery Królewskiej

Dziś o godz.19:00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, Polska Opera Królewska przedstawi premierę „Scene Buffe” w reżyserii Itki Stokalskiej, pod batutą Krzysztofa Garstki. Intermedia komediowe Alessandro Scarlattiego z przełomu XVII i XVIII wieku, dotarły do Polski w latach 70. XX wieku, dzięki Stefanowi Sutkowskiemu, twórcy i wieloletniemu dyrektorowi Warszawskiej Opery Kameralnej, którego drugą rocznicę śmierci obchodziliśmy 22 kwietnia, zaznaczył p.o. dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, Andrzej Klimczak. „Ta premiera jest ukłonem, w kierunku mojego mistrza Stefana Sutkowskiego, który materiały do „Scene Buffe” sprowadził sam. On był pasjonatem muzyki dawnej i szukał jej w różnych miejscach w Europie i Polsce.” – dodał Andrzej Klimczak.

W żartobliwych scenach odzwierciedlone zostały ludzkie charaktery i przywary. Solistka Polskiej Opery Królewskiej, Marta Boberska, kreująca postać Selvaggi, zaznaczyła, że miłosne nieporozumienia, zazdrość, zdrada i podstęp nadają uniwersalny charakter tego typu twórczości.

Z dziesięciu utworów Alessandra Scarlattiego, przywiezionych do Polski w latach 70. XX wieku przez Stefana Sutkowskiego wybrane zostały trzy. Są to: „Gl’inganni felici”, „Dafne” oraz „Il pastor di Corinto”. To one stały się podstawą dla stworzenia przedstawienia pod tytułem „Scene buffe”.

Solistom Polskiej Opery Królewskiej towarzyszyć będzie zespół instrumentów dawnych Capella Regia Polona.

Premiera „Scene Buffe” Polskiej Opery Królewskiej, dziś w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie o godzinie 19. Kolejne przedstawienia 25 kwietnia, 11 i 12 maja.

Informacyjna Agencja Radiowa ( IAR ) / M. Wosiek/ A. Woźniak/zr

COMMENTS