12.3 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

Premiera płyty Pendereckiego. „Płyta jest wyjątkowym dokumentem”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś premiera płyty „Sonoristic Penderecki by Penderecki”. Album przygotowany i wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia zawiera najznakomitsze dzieła awangardowe Krzysztofa Pendereckiego.

„Płyta jest wyjątkowym dokumentem, bo prezentuje nagrania dokonane przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą samego kompozytora czyli to są wykonania autorskie. Lepiej, bliżej nie da się już do tej muzyki dojść – jest to interpretacja autoryzowana” – mówi kierownik redakcji muzycznej radiowej Dwójki Andrzej Sułek.

Na płycie znajdują się najnowsze nagrania Krzysztofa Pendereckiego – utrwalone w grudniu 2017 roku kompozycje: Emanacje – na 2 orkiestry smyczkowe, De natura sonoris I – na wielką orkiestrę symfoniczną, De natura sonoris II – na orkiestrę symfoniczną, Polimorfia na 48 instrumentów smyczkowych, Fluorescencje – na wielką orkiestrę symfoniczną. Całość stanowi prezentację okresu tzw. sonoryzmu – nowatorskich dokonań dźwiękowych Pendereckiego z lat 60. i początku 70., które przyniosły kompozytorowi międzynarodowy rozgłos. „To jest to, co Krzysztof Penderecki wniósł do muzyki światowej. Tak jak Chopin wywarł wpływ na historię muzyki XIX-wiecznej tak naprawdę budując zręby nowoczesnego wówczas romantyzmu tak Penderecki pokazał światu w latach 60. I 70. jak nowe pole brzmień, eksplorowania instrumentów otwiera się przed muzyką” – podkreśla Andrzej Sułek.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520