HomeKultura

Premiera książki “Tajne Archiwum Watykańskie”

Premiera książki “Tajne Archiwum Watykańskie”

Tajemnica zakonu Templariuszy, proces Galileusza oraz wojna domowa w Hiszpanii to jedne z wielu tematów, które znalazły się w książce “Tajne Archiwum Watykańskie”. To efekt czteroletniej pracy, jej autorzy badali watykańskie dokumenty oraz odwiedzali miejsca, w których tworzyła historia.

Publikacja składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znajdziemy odpowiedzi na pytania dotyczące między innymi krucjat, inkwizycji, rewolucji francuskiej oraz pontyfikatu Piusa XII. Jak mówi autor Grzegorz Górny, książka obala popularne historyczne mity dotyczące historii Kościoła i Europy. “W przypadku Piusa XII pokazujemy, że ta czarna legenda została sfabrykowana przez specjalny wydział dezinformacji KGB” – powiedział Grzegorz Górny.

Książka jest bogato ilustrowana. Jak mówi autor zdjęć Janusz Rosikoń, czytelnicy będą mogli zobaczyć miejsca w Włoszech oraz Francji, w których tworzyła się historia. “W książce każdy rozdział zaczyna się od dokumenty z archiwum watykańskiego. Potem jest rozmowa z historykiem, który się daną sprawą oraz nasze opowieści z podróży, które przeprowadziliśmy” – powiedział Janusz Rosikoń.

Książka “Tajne Archiwum Watykańskie” ma swoją premierę na tydzień przed odtajnieniem przez Watykan dokumentów dotyczących pontyfikatu Piusa XII oraz akt z czasów II wojny światowej. Historycy i naukowcy będą mogli badać tajne do tej pory dokumenty od 2 marca.

IAR/Przemysław Lis/dw

COMMENTS