Premiera książki „Oblicza Niepodległej”

Premiera książki „Oblicza Niepodległej”

„Oblicza Niepodległej” to kolejna propozycja Muzeum Historii Polski na stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Publikacja jest próbą podsumowania osiągnięć II Rzeczypospolitej, niepodległego państwa polskiego, odrodzonego po 123 latach niewoli. W książce znawcy epoki opisali między innymi okres ożywionej aktywności tworzenia instytucji państwowych i kultury – podkreślił pomysłodawca i współredaktor tomu Michał Kopczyński. „Książka będzie dyskusją o znaczeniu owych 20. lat w ponad tysięcznych dziejach Polski. Jest to próba scharakteryzowania najważniejszych procesów, jakie miały miejsce w niepodległej Rzeczypospolitej w ciągu 20 lat niepodległości, które zaważyły na realiach w jakich my dzisiaj żyjemy.” – dodał Michał Kopczyński.

Z kolei dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro zaznaczył, że autorzy książki podjęli próbę analizy stosunków społecznych, systemu prawnego i kierunków w ówczesnej kulturze i sztuce. “II Rzeczpospolita, a zwłaszcza jej początki to był niesłychanie trudny okres. Trzeba było połączyć trzy zabory, a nawet więcej, bo były też ziemie zabrane w zaborze rosyjskim. Trzeba było zunifikować prawo, system komunikacyjny, trzeba było zbudować nowe Państwo.’’ – mówił dyrektor Muzeum Historii.

Teksty dopełniają archiwalne, często niepublikowane ilustracje, między innymi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Biblioteki Narodowej. W książce zaprezentowano również eksponaty ze zbiorów Muzeum Historii Polski, między innymi wyroby prezentowane w 1939 roku na Wystawie Światowej w Nowym Jorku, zakupione następnie na aukcjach przez Jerzego S. Starczewskiego i podarowane w 2018 roku Muzeum przez jego bratanicę Marię Starczewską-Lambasę.

Publikacja „Oblicza Niepodległej” jest pierwszym tomem cyklu „Wokół Niepodległej”. Wkrótce z tej serii, ukaże się książka „Piłsudski (nie)znany. Historia i popkultura”, a w 2019 roku- „ Dziedzictwo II Rzeczypospolitej”.

Premiera książki „Oblicza Niepodległej” oraz spotkanie z redaktorami i historykami odbyło się w pawilonie na Placu Teatralnym w Warszawie.

Informacyjna Agencja Radiowa ( IAR) / Małgorzata Wosiek/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0