HomePOLSKA

Premiera filmu “Wiktoria 1920”

Premiera filmu “Wiktoria 1920”

O roli wywiadu radiowego w polskim zwycięstwie nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej opowiada najnowszy film “Wiktoria 1920”. Jego premiera odbędzie się w piątek, 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie.

“Dzięki goglom VR widzowie będą mogli przenieść się w czasie do 1920 roku i wziąć udział w niezwykłej misji dostarczenia meldunku do biura szyfrów na Cytadeli” – wyjaśnia reżyser filmu Tomasz Dobosz. Jak dodaje, każdy będzie mógł wziąć udział w szarży ułańskiej, polecieć dwupłatowym samolotem z epoki, skoczyć ze spadochronem, ale także zobaczyć obóz bolszewicki. “Będziemy w stanie być tam, gdzie ta historia się tworzyła” – podkreśla.
Zadaniem bohaterów filmu jest dostarczenie tajemniczego meldunku do biura szyfrów w warszawskiej Cytadeli. Widz po założeniu gogli stanie się częścią grupy specjalnej składającej się ze studenta Janka Węgielskiego (w tej roli Dariusz Pieróg), ułana Władysława Brończaka (Szymon Mysłakowski) oraz pilota Eskadry Kościuszkowskiej, Meriana C. Coopera (Patryk Szwichtenberg).
Produkcja będzie dostępna również w Internecie. Będzie mógł ją obejrzeć każdy użytkownik gogli VR, w tym prostych gogli cardboard. Podczas tegorocznej trasy Wirtualny Teatr Historii odwiedzi: Płock, Hel, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Sulejówek, Gniezno, Wrocław, Poznań, Mińsk Mazowiecki, Wołomin i Legionowo. Pokazom towarzyszyć będzie multimedialna wystawa “1920” przygotowana dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz Archiwum Państwowym w Warszawie.
Film powstał na zlecenie Biura Programu “Niepodległa”.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Woźniak/w zr

COMMENTS