9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Premiera filmu „Położna”. To historia heroicznej położnej z niemieckiego obozu Auschwitz Birkenau

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

8 października w Łodzi odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pod tytułem. „Położna” w reżyserii Marii Stachurskiej. Film opowiada o Stanisławie Leszczyńskiej, heroicznej położnej z niemieckiego obozu Auschwitz Birkenau, w którym przyjęła ponad 3 000 porodów. Wszystkie dzieci przyjęte przez Stanisławę Leszczyńską przeżyły poród.

„Głęboka miłość do Boga i ludzi była motorem jej działania, z niej czerpała siłę, a wierność powołaniu sprawiła, że jej postawa była niezłomna przez całe jej życie”- podkreśla reżyser filmu Maria Stachurska.

„Ona w tych strasznych warunkach walczyła o każde życie. W warunkach smrodu, ubóstwa i rozkazu zabijania dzieci- ona się temu nie poddała, tylko robiła to tak jak w najpiękniejszej klinice.”- zaznacza reżyser Maria Stachurska.
Stanisława Leszczyńska, jedna z czterech największych Polek tysiąclecia musiała stoczyć walkę nie tylko z lękiem, wyjaśnia Elżbieta Wiatrowska, wnuczka Leszczyńskiej oraz narratorka opowieści.

„Ale też z przerażeniem. Przecież tam była też jej córka. To było ciągłe, nieustanne zagrożenie życia. Zadawała sobie pytanie, dlaczego się tam znalazła? Bo była położną. Udało się przemycić dokumenty. Cud Boski, bo to się nie powinno wydarzyć. Wzrastała w niej świadomość, że ona nic nie może. Jest tylko położną, ma ręce, ma różaniec, który ulepiła z chleba i już tylko Bóg może działać i Maryja.”- wyjaśnia wnuczka Stanisławy Leszczyńskiej.

W filmie przedstawiono również historie osób, które dzięki Stanisławie Leszczyńskiej przeżyły obóz koncentracyjny.
Zdjęcia do filmu zrealizował Paweł Sobczyk. Muzykę do filmu napisał Michał Lorenc, Fragmenty listów czytała między innymi Danuta Stenka.

Stanisława Leszczyńska urodziła się w Łodzi w 1896 roku. Zmarła w 1974 roku również w Łodzi.
Za heroiczne dokonania nazwisko Stanisławy Leszczyńskiej, jako jednej z czterech najwybitniejszych Polek ostatniego tysiąclecia, umieszczono na Kielichu Życia i Przemiany Narodu na Jasnej Górze, jako wotum na sześćsetlecie obecności cudownego obrazu Matki Boskiej.

W 1992 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Stanisławy Leszczyńskiej. Jej imię nosi jedna z ulic w okolicach dawnego KL Auschwitz w Oświęcimiu, a także jedna z ulic w Łodzi.

Premiera filmu została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Wosiek/i wz/w kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520