HomeKultura

Premiera filmu dok. o stratach osobowych Polski w czasie II wojny światowej

Premiera filmu dok. o stratach osobowych Polski w czasie II wojny światowej

W Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się premiera filmu dokumentalnego Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha „Wojna totalna. Część 1: zabić jak najwięcej”. Jest to pierwsza z trzech części opowieść dokumentalna poświęcona stratom osobowym Polski w czasie II wojny światowej.
Reżyserzy podjęli próbę przywrócenia ofiarom personaliów i wpisania ich w międzynarodową świadomość historyczną. Piotr Mielech współreżyser filmu, zaznaczył, że ważne jest, iż film o tej tematyce miał szansę powstać. Reżyser podkreślił, że „wspólnym mianownikiem bohaterów jest to, że się nie poddali. Mimo doświadczenia obozu koncentracyjnego, Pawiaka, Alei Szucha czyli dawnej siedziby Gestapo, gdzie byli torturowani w okrutny sposób i mimo doświadczenia ran w Powstaniu Warszawskim – nie poddali się”.
Józef Menes, były sekretarz zespołu ds. strat wojennych przy prezydencie Lechu Kaczyńskim, podkreślił, że liczba ofiar wojennych nieodwracalnie wpłynęła na możliwości rozwojowe w zakresie demografii i gospodarki kraju. Józef Menes dodał, że oficjalną liczbą określającą straty śmiertelne Polaków to liczba 6. milionów, 28. tysięcy osób. Obok tego są ofiary na skutek odniesionych ran, kalectwa fizycznego i psychicznego.
Do dzisiaj praca historyków dotycząca podliczenia strat osobowych i materialnych narodu polskiego podczas II wojny światowej nie została zakończona.
Film „Wojna totalna. Część 1: zabić jak najwięcej” będzie można zobaczyć w TVP Historia we wrześniu i październiku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Małgorzata Wosiek/ mt

COMMENTS