HomePOLSKA

Premier zamykając cmentarze zapomniał o handlowcach. “Przypomniał” sobie dopiero po konferencji

Premier zamykając cmentarze zapomniał o handlowcach. “Przypomniał” sobie dopiero po konferencji

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy.

 

Zgodnie z jego deklaracją, “terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłyby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami”. Szef rządu dodał, że z funduszu Covid zrefundowane zostaną też koszty samorządów, które prowadzą podobną akcję.

“Proszę raz jeszcze o zrozumienie dla tej trudnej decyzji, którą musieliśmy podjąć ze względu na pandemię” – napisał premier na Facebooku.

 

 

***

 

 

Rząd zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych wskutek zamknięcia cmentarzy. Pierwsza transza ma wynieść 180 milionów złotych. Pomoc zapowiedziano również w przypadku działań samorządów.

Od poniedziałku agencje rolne zaoferują hodowcom kwiatów odkupienie partii towaru. “Trwa ustalanie szczegółów tej propozycji” – zapowiedziała wiceminister rolnictwa i leśnictwa Anna Gembicka: “Od poniedziałku regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa będą oferować możliwość zbycia kwiatów i roślin, których nie sprzedano w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy. Oczywiście decyzje pozostawiamy tutaj producentom i sprzedawcom” – zaznaczyła Anna Gembicka.

W ramach rządowej pomocy wspierane będą samorządy, które również pomogą branży producentów kwiatów czy zniczy. “Między innymi przez odkupienie części towaru” – dodała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk: “Projekt jest powszechny, ogólnopolski. Samorządy, które już ponoszą te straty, które stwierdziły to dziś, będą mogły ubiegać się o rekompensatę. To będzie jedno z narzędzi przewidzianych w tym mechanizmie pomocowym” – podkreśliła wiceminister.

Przedsiębiorcy poszkodowani wskutek zamknięcia poszczególnych branż i wygaszenia produkcji mogą ubiegać się także o inne formy pomocy. Chodzi między innymi o mikropożyczki, tymczasowe zwolnienia z opłacania składek w ZUS czy wypłatę “postojowego” dla swoich pracowników za bieżący miesiąc.

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Fedusio/w dwi/

IAR/w łp/w hm

COMMENTS