HomePOLSKA

Premier zakończył wizytę w Wilnie. Efekty?

Premier zakończył wizytę w Wilnie. Efekty?

Premier Mateusz Morawiecki zakończył wieczorem wizytę na Litwie i wrócił do kraju. W Wilnie szef polskiego rządu rozmawiał z premierem Sauliusem Skvernelisem i prezydent Dalią Grybauskaite. Mateusz Morawiecki wziął też udział w szczycie premierów państw bałtyckich. 
Spotkania były okazją do poruszenia zarówno tematów dotyczących relacji Polski z Litwą, Łotwą i Estonią a także wspólnych inicjatyw regionalnych i europejskich. Premierzy wyrazili poparcie dla inwestycji takich jak Rail i Via Baltica a także dla synchronizacji elektroenergetycznej krajów bałtyckich z systemem europejskim. Polskie władze podkreślają też wspólnotę interesów z Litwą, Łotwą i Estonią w sprawie nowego unijnego budżetu po 2020 roku.
W Wilnie Mateusz Morawiecki uzyskał również zapewnienia dotyczące mniejszości polskiej na Litwie. Premier Saulius Skvernelis zadeklarował, że te sprawy wymagają wspólnej troski rządów obu państw. “W naszym interesie leży otwarty dialog i chęć życzliwego rozwiązania tych kwestii” – mówił szef litewskiego rządu. Premierzy Polski i Litwy poinformowali również, że w maju ma się rozpocząć nadawanie pięciu polskich kanałów telewizyjnych na obszar południowo-wschodniej Litwy, licznie zamieszkany przez Polaków.
Ponadto, w obecności premierów Morawieckiego i Skvernelisa podpisano porozumienia między resortami energetyki Polski i Litwy oraz o współpracy portów i uruchomieniu połączenia promowego Szczecin-Kłajpeda.
Kraje bałtyckie opowiadają się też za kontynuowaniem dialogu Polski z Komisją Europejską. Premierzy Litwy, Łotwy i Estonii zgodnie zadeklarowali, że są za uniknięciem ostatecznego głosowania nad ewentualnymi sankcjami dla Polski. “Gdyby doszło do tego, że jakieś środki ograniczające miałyby być nałożone na Polskę, to Litwa wesprze Polskę” – powiedział Saulius Skvernelis. Z kolei premier Łotwy Maris Kucinskis zapewnił, że jego kraj byłby przeciwny jakimkolwiek karom nakładanym na Polskę. W tym względzie wszystkie trzy kraje bałtyckie myślą podobnie” – dodał.
W Wilnie polski premier odbył też dwustronne rozmowy z premierami Łotwy i Estonii. Ostatnim punktem programu było spotkanie szefa rządu z polskimi inwestorami i samorządowcami działającymi na Litwie.
Wcześniej szef rządu odwiedził cmentarze na Rossie i Antokolu, a także Kaplicę Ostrobramską.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/mcm/kj

COMMENTS