26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk podał się do dymisji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk podał się do dymisji. Pismo tej treści, datowane na wczoraj, przesłał do parlamentu – Rady Najwyższej.

Parlament ma się zająć odwołaniem premiera i zmianami w rządzie na posiedzeniu, które zacznie się o 15.00 naszego czasu. Wczoraj wieczorem odbyło się posiedzenie frakcji rządzącej partii „Sługi Narodu” z udziałem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Ustalono na nim, że miejsce Ołeksija Honczaruka zajmie dotychczasowy wicepremier Denys Szmyhal. Ukraińska prasa podała też, powołując się na nieoficjalne informacje przekazane po posiedzeniu, że zmiany w rządzie dotyczyć też będą między innymi szefów resortów finansów, obrony i spraw zagranicznych. W rządzie zostać ma za to między innymi szef MSW Arsen Awakow, który sprawował tę funkcję również za prezydentury Petra Poroszenki.

 

*

 

Do ukraińskiego parlamentu trafiła decyzja o dymisji premiera. Wcześniej media opublikowały prośbę o dymisję, którą premier Ołeksij Honczaruk złożyć miał w Radzie Najwyższej. Dziś ukraiński parlament, zdominowany przez prezydencką partie Sługa Narodu, ma zatwierdzić zmianę szefa rządu i kilku ministrów.

Projekt decyzji o odwołaniu premiera złożyli w Radzie Najwyższej deputowani większościowej partii Sługa Narodu. Przyjęcie dymisji rekomendowała też parlamentarna komisja do spraw organizacji władzy państwowej. Wczoraj deputowani partii Sługa Narodu spotkali się z prezydentem i mieli ustalić, że miejsce premiera Ołeksija Honczaruka zajmie Denys Szmyhal. Pełnił on od niedawna funkcję wicepremiera, wcześniej był przewodniczącym Iwanofrankiwskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Pracował też w biznesie. Oprócz stanowiska premiera zmiany mają dotyczyć szefów resortów obrony, służby zdrowia, finansów i spraw zagranicznych. Rada Najwyższa ma przegłosować zmiany w rządzie na dzisiejszym, zwołanym przez prezydenta, popołudniowym posiedzeniu.
Eksperci wskazują, że jedną z przyczyn zmian w ukraińskim rządzie jest malejący poziom społecznego poparcia dla rządu Ołeksija Honczaruka. Badania opinii w ostatnim czasie wskazały też topniejące poparcie dla prezydenta Zełenskiego.

EMPR/Internet/IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/d Siekaj/w to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520