HomePOLSKA

Premier ujawnia szczegóły dot. szczepionki. Koszt to nawet 10 mld zł w samej tylko Polsce!

Premier ujawnia szczegóły dot. szczepionki. Koszt to nawet 10 mld zł w samej tylko Polsce!

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał w środę ( 2 grudnia) do Łodzi. Wziął udział w konferencji prasowej w hurtowni farmaceutycznej na łódzkiej Retkini. Mówił m.in. o szczepionkach i organizacji szczepienia. Co powiedział?

W środę do Łodzi przyjechał premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Odwiedzili hurtownię farmaceutyczną Urtica i Pharmalink należące do grupy Pelion S.A. mieszczącą się przy ul. Gillette 1 w Łodzi. W hurtowni mówił o dystrybucji szczepionek na koronawirusa.

 

To dobra wiadomość dla tych, którzy boją się szczepień na COVID-19. Szczepionki będą bezpłatne i dobrowolne – Zachowajmy się odpowiedzialnie. Jeśli ktoś się czuje młody i silny przez zaszczepienie może przerwać łańcuch zakażeń – mówił Morawiecki. Zaapelował też aby eliminować tzw. fake newsy, czyli nieprawdziwe informacjje Według zapowiedzi premiera szczepienia mogą się zacząć już za dwa miesiące, czyli w lutym. Termin zależeć będzie od decyzji Europejskiej Agencji ds. Leków. Polska jest bowiem przygotowana do dystrybucji szczepionki.

 

Przebieg szczepień w Polsce. Organizacja procesu:

 

    • 1. rejestracja chętnego pacjenta online

 

    • 2. zgłoszenie się do punktu szczepień

 

    • 3. szczepienie i obserwacja po szczepieniu

 

    • 4. druga dawka szczepienia po 21 dniach.

 

W pierwszej kolejności szczepionki dostaną służby medyczne (lekarze, pielęgniarki itd), potem mieszkańcy DPS-ów i ZOL-i. Po nich szczepionki dostaną służby mundurowe (policjanci, żołnierze, WOT itd.). W czwartej grupie zaszczepieni mają być seniorzy. Jak wyjaśnił minister zdrowia Adam Niedzielski cel rządu jest taki, żeby dostarczyć wszystkim obywatelom bezpieczną i wiarygodną szczepionkę. – Chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi – mówił Niedzielski. Zaczynają się nabory do zespołów szczepieniowych.

 

Do piątku NFZ ma ogłosić kryteria naboru i warunki w jakich mają się odbywać szczepienia. Będzie mógł się zgłosić każdy, kto spełnia warunki. W połowie grudnia ma się rozpocząć akcja mająca zwiększyć frekwencję szczepień. Kampania z udziałem naukowców ma zachęcić społeczeństwo do szczepień. Szczepienia mają być prowadzone w każdej gminie w Polsce. Mają być do nich wykorzystane szpitale tymczasowe.

 

aip

COMMENTS