Premier tymczasowo poszefuje resortem sportu, są “dwie osoby, z których chce wybrać ministra sportu”

Premier tymczasowo poszefuje resortem sportu, są “dwie osoby, z których chce wybrać ministra sportu”

Pr

Na razie Michał Woś został ministrem-członkiem Rady Ministrów. Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał tydzień temu, że polityk Solidarnej Polski obejmie resort środowiska z mniejszym niż dotychczas zakresem kompetencji. Do tego jednak – jak wyjaśniał Piotr Müller – dojdzie nieco później. “Minister Kurtyka jest ministrem klimatu, który objął dział administracji rządowej, za który faktycznie odpowiada Ministerstwo Środowiska” – powiedział rzecznik rządu. “Niedługo ulegnie zmianie ustawa o działach administracji rządowej i Michał Kurtyka pozostanie ministrem klimatu, a minister Michał Woś zostanie już formalnie ministrem środowiska” – powiedział Piotr Muller.

Rzecznik rządu tłumaczył również, dlaczego tekę ministra sportu objął Mateusz Morawiecki. Według Piotra Müllera, powołanie właściwego ministra to kwestia kilkunastu dni. “Pan premier ma w tej chwili dwie osoby, z których chce wybrać ministra sportu” – powiedział Piotr Muller. “Obie są w takiej sytuacji, że po ewentualnej decyzj, muszą jeszcze uporządkować kwestie formalne, i wtedy ta osoba będzie mogła objąć funkcję ministra sportu. To są osoby związane ze sportem” – dodał rzecznik rządu.

W nowym rządzie Mateusza Morawieckiego powołano Ministerstwo Aktywów Państwowych. Na jego czele stanął wicepremier Jacek Sasin. Rzecznik rządu tłumaczył, że organizacja resortu zarządzającego spółkami Skarbu Państwa to także kwestia zmiany ustawy o działach administracji. “Po tej zmianie te spółki będą odpowiednio przydzielone do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Oczywiście czekamy na ten podział nowych działów administracji rządowej, wtedy ten przydział spółek nastąpi” – powiedział rzecznik rządu. “Właściwie na sto procent będzie taka sytuacja, że nie wszystkie spółki będą przydzielone do Ministerstwa Aktywów, podobnie jak było to w przeszłości, natomiast oczywiście znacząca ich większość” – wyjaśnił Piotr Müller.

Rzecznik rządu poinformował, że przyjęcie znowelizowanej ustawy o działach administracji rządowej zależy również od tempa pracy w Senacie, w którym Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości. “To kwestia około dwóch miesięcy, zależy jeszcze, jak Senat będzie procedował, bo jeśli zrobi to w trybie dwutygodniowym, to możemy się spodziewać zmian nawet po miesiącu” – wyjaśniał Piotr Müller.

Jak dodał, expose premiera Morawieckiego jest już finalizowane. Zostanie ono wygłoszone w Sejmie we wtorek.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Karol Darmoros/jf/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0