2.9 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Premier Szydło na szczycie przywódców unijnych w Brukseli

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Beata Szydło udaje się rano do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie przywódców unijnych. Główne tematy rozmów to kwestia migracji, Brexit i umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański ma nadzieję, że na szczycie zostanie zrobiony kolejny krok w sprawie uporządkowania polityki migracyjnej. Jak mówił, nie będzie to jednak krok finalny. Polska nie zgadza się na proponowane przez Komisję Europejską rozwiązania zakładające ponadnarodowe zarządzanie migracją. Wraz z krajami Grupy Wyszehradzkiej opowiada się za koncepcją „elastycznej solidarności”, która zakłada, że kraje członkowskie same będą decydowały o stopniu zaangażowania w rozwiązanie kryzysu.
„Widzimy, że są szanse wciąż w pracach na kompromis w sprawie europejskiej polityki azylowej, który by spełniał polskie oczekiwania, który nie byłby oparty o jakąkolwiek formę międzynarodowego czy ponadnarodowego zarządzania migracją, będziemy na to naciskali, tak jak do tej pory”, powiedział wiceminister.
Przywódcy unijni zajmą się też kwestią umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Ten dokument Holendrzy odrzucili w kwietniowym referendum. Teraz, z inicjatywy Holandii, ma zostać przyjęta deklaracja, która ma rozwiać obawy obywateli tego kraju. Konrad Szymański powiedział, że wynik referendum można uznać za element nieporozumienia, ponieważ – jak mówił – „według wszystkich badań jest zupełnie oczywiste, że głównym powodem głosowania na „nie” było przekonanie, że umowa wytycza drogę do akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej”. Tymczasem, jak zaznaczył, dokument tego nie dotyczy. W opinii wiceministra, ryzyko, że umowa stowarzyszeniowa nie wejdzie w życie jest poważne.
„To jest bardzo niedobra okoliczność, że w jednym państwie członkowskim doszło do zablokowania ratyfikacji, to oznacza, że umowa stowarzyszeniowa może po prostu trafić do kosza”, mówił. Konrad Szymański podkreślił, że chcemy pomóc rządowi holenderskiemu wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Zaznaczył jednak, że zwracamy uwagę na to, żeby wszystkie deklaracje przyjęte nie sugerowały, iż zmienia się cokolwiek jeżeli chodzi o brzmienie samej umowy i obowiązywanie traktatów.
Wieczorem w gronie 27 państw, już bez udziału Wielkiej Brytanii, przywódcy zajmą się kwestią Brexitu. Konrad Szymański powiedział, że szefowie rządów przypomną swoje stanowisko z czerwca, że wspólny rynek musi być zachowany, a jego integralność powinna być chroniona w procesie Brexitu. „Przygotujemy się również instytucjonalnie do tego, by nasz zespół negocjacyjny i współpraca między instytucjami unijnymi przebiegały gładko”, mówił Konrad Szymański. Podkreślił, że to warunek konieczny by tych negocjacji nie przegrać.
Szefowie państw i rządów będą rozmawiać także o wspólnej polityce obronnej. Polska jest za pełną współpracą Unii Europejskiej i NATO. Konrad Szymański podkreślił, że chcemy, by wspólna polityka obronna zakładała „w tym samym stopniu poważne traktowanie zagrożeń dla bezpieczeństwa na Wschodzie i na Południu”.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520