HomePOLSKA

Premier: Szczepienia od lutego, może od marca, mam nadzieję, że jak najwcześniej…

Premier: Szczepienia od lutego, może od marca, mam nadzieję, że jak najwcześniej…

Luty lub marzec to – jak mówi premier – możliwe terminy rozpoczęcia szczepień na koronawirusa w Polsce. W nagraniu na Facebooku Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że proces rozpocznie się jak najwcześniej a wszystko zależy od terminu dopuszczenia szczepionki.

 

Mateusz Morawiecki podkreślał, że rezerwowe szpitale tymczasowe są czwartą linią obrony przed wirusem i są gotowe w razie pogorszenia się sytuacji epidemicznej. “Ale ich znaczenie będzie ogromne, kiedy na początku przyszłego roku rozpoczniemy szczepienia przeciw Covid-19. Pewnie od lutego, może od marca, ale mam nadzieję, że jak najwcześniej. To zależy od tego, jak szybko Europejska Agencja Leków będzie w stanie zatwierdzić szczepionki. Chcemy, żeby także w szpitalach rezerwowych organizowane były powszechne punkty szczepień” – zadeklarował premier.
Szpitale rezerwowe mają uzupełnić sieć punktów szczepień, która ma objąć – według zapowiedzi rządu – wszystkie gminy.

 

W ocenie premiera Morawieckiego, sytuacja z miejscami w szpitalach jest “w miarę stabilna, przynajmniej w ogromnej większości miejsc w Polsce”. “Pozostaje wolna blisko połowa łóżek covidowych oraz jedna trzecia respiratorów. Szpitale rezerwowe przygotowujemy na wypadek pogorszenia się sytuacji epidemicznej” – powiedział.

 

Wczoraj rząd ogłosił założenia programu szczepień na COVID-19. Szczepionki mają być darmowe i dobrowolne, a w pierwszej kolejności obejmą pracowników służb medycznych i służby mundurowe, a także pensjonariuszy domów opieki społecznej i osoby starsze.

 

Na razie polski rząd zamówił 45 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi w trzech firmach farmaceutycznych: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Darmoros/w dyd

COMMENTS