12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Premier: „Sytuacja jest trudna, ale nigdy nie poddamy się”. Będzie całkowity lockdown?!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś odbyła się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentami największych polskich miast – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Spotkanie poświęcone było kwestii funkcjonowania służby zdrowia.

W rozmowach uczestniczy także wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Rano w Polsat News wiceminister Szefernaker wskazywał, że znaczna część ośrodków zdrowia i szpitali w Polsce to placówki miejskie, które znajdują się pod nadzorem samorządów. Dodał, że sytuacja epidemiczna w kraju jest poważna i wymaga spójnych działań władzy centralnej i samorządów.

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że w walce z epidemią kluczowa jest współpraca na linii rząd-samorządy. Dodał, że wymaga ona zgody i koordynacji ponad wszelkimi podziałami politycznymi, kompetencyjnymi i terytorialnymi. „Sytuacja jest trudna, ale nigdy nie poddamy się i wspólnie wygramy z wirusem!” – napisał szef rządu.

 

***

Tymczasem Konfederacja relacjonuje:

Podczas spotkania przedstawicieli opozycji parlamentarnej z premierem Morawieckim Konfederację reprezentowali szef koła Jakub Kulesza #NowePokolenie
oraz posłowie Michał Urbaniak, a także zdalnie Janusz Korwin-Mikke. Według Kuleszy premier Mateusz Morawiecki miał zapowiedzieć w trakcie spotkania ogłoszenie w środę kolejnych obostrzeń, z których najbardziej prawdopodobny jest pełny lockdown.
– Premier powiedział, że przygotowani są na różne warianty od pełnego lockdownu – najbardziej prawdopodobnego, który będzie pełniejszy niż ten, który miał miejsce wiosną – do mniej pełnej, pośredniej wersji lockdownu, który – jak to określił premier – jest mało prawdopodobny – powiedział polityk Konfederacji.
Pytany, czy premier mówił, kiedy te decyzje zostaną ogłoszone, powiedział: „Morawiecki mówił o środzie”.
Oceniając efekty spotkania Kulesza stwierdził, że „są takie, jak na wszystkich poprzednich spotkaniach, czyli całkowicie zmarnowany czas”. – Zadałem szereg bardzo konkretnych pytań o podstawy merytoryczne, naukowe podejmowanych działań, nazywanych obostrzeniami czy lockdownem. Na co nie usłyszałem żadnej konkretnej czy odnoszącej się do podanych przeze mnie danych i analiz informacji – powiedział Kulesza.
Jak mówił, zapytał m.in., czy rząd zapoznał się już z deklaracją z Great Barrington – chodzi o propozycję trzech epidemiologów z uniwersytetów Harvarda, Oksfordzkiego i Stanford University Medical School dotyczącą alternatywnej strategię walki z pandemią COVID-19. Autorami koncepcji są dr Martin Kulldorff, profesor medycyny na Uniwersytecie Harvarda, dr Sunetra Gupta, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz dr Jay Bhattacharya, profesor Stanford University Medical School. Ci naukowcy twierdzą, że do czasu osiągnięcia odporności stadnej społeczeństwa należy się skoncentrować na ochronie osób najbardziej zagrożonych.
– Zapytałem też o przykłady innych krajów i na to wszystko nie dostałem, żadnej konkretnej odpowiedzi. Szef Sanepidu Jarosław Pinkas powiedział, że „trzeba walczyć do końca” natomiast w żaden sposób nie odniósł się do deklaracji z Great Barrington. Prof. Andrzej Horban odnosząc się do postulatów tej deklaracji mówił, że takie decyzje to duża odpowiedzialność, że wiąże się to ze śmiercią ludzi, natomiast nijak nie odniósł się do tego, że w liczbie zgonów zrównaliśmy się już z tak krytykowaną przez nich Szwecją, a w tym tempie to za mniej niż dwa miesiące przegonimy ją w liczbie zgonów na 100 tysięcy mieszkańców – powiedział Kulesza.

 

***

 

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 364 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Od wczoraj zmarło 227 zakażonych osób, spośród których 196 miało choroby współistniejące. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały 5 573 zakażone osoby.

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim – prawie 3 000 przypadków, śląskim – ponad 2 400 przypadków, i wielkopolskim – ponad 2 100 przypadków.
W ciągu minionej doby wykonano prawie 66 tysięcy testów na obecność wirusa.

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono niecałe 415 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 6 tysięcy zakażonych osób, a wyzdrowiało niespełna 160 tysięcy osób.

 

 


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Twitter / d mk/w zr

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Twitter / Polsat News / d mk/w zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520