Premier sugeruje możliwość krajowych rozwiązań ws. podatku cyfrowego dla Google, Facebooka czy Amazona

Premier sugeruje możliwość krajowych rozwiązań ws. podatku cyfrowego dla Google, Facebooka czy Amazona

Premier sugeruje możliwość wprowadzenia krajowych rozwiązań w sprawie podatku dla zagranicznych gigantów technologicznych. Chodzi o takie koncerny jak na przykład Google, Facebook czy Amazon.

Mateusz Morawiecki, zapytany przez Polskie Radio o wprowadzenie podatku cyfrowego na poziomie krajowym, odparł, że należy skończyć z rajami podatkowymi i trzeba wprowadzić “sprawiedliwe opodatkowanie” gigantów technologicznych. Premier powiedział, że w odpowiedzi na brak konsensusu na poziomie unijnym, Austria najpewniej zdecyduje się na wprowadzenie podatku cyfrowego.

“Chcemy to zrobić razem z wszystkimi państwami UE, ale przykład austriacki pokazuje, że jeżeli nie będzie konsensusu, to chyba państwa członkowskie będą musiały podejmować te decyzje – mam nadzieję, że już niedługo – same, samodzielnie, odpowiedzialnie” – zaznaczał Mateusz Morawiecki. Jak dodał, jeśli ktoś w Polsce sprzedaje swoje produkty i usługi, to ma odprowadzać podatki.

Szef rządu mówił, że jedna z wielkich firm technologicznych rozliczała się minimalną stawką w Irlandii. Mateusz Morawiecki wspomniał również, że Komisja Europejska i OECD wskazują właśnie Irlandię oraz Cypr, Maltę i Belgię jako kraje, które – jak stwierdził – pomagają międzynarodowym firmom w unikaniu płacenia podatków.
“Nam się to nie podoba zasadniczo, ponieważ oznacza to, że zostaliśmy pozbawieni tych podatków na rzecz bardzo bogatej Irlandii. Kochamy oczywiście Irlandczyków i ich piękną wyspę, ale chcemy sprawiedliwych podatków” – powiedział Mateusz Morawiecki. Przyznał, że będzie to jeden z elementów finansowania “nowej piątki” PiS, ale – jak dodawał – Warszawa domaga się sprawiedliwych podatków na poziomie Unii Europejskiej.

Premier zapewnił, że w tym tygodniu podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli ponownie podniesie kwestię podatku cyfrowego. Za wprowadzeniem daniny opowiada się również między innymi Francja. Na początku marca rząd w Paryżu ogłosił plan obłożenia 3-procentowym podatkiem przychodów uzyskiwanych we Francji przez internetowych gigantów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/# Karol Darmoros/gajCOMMENTS

WORDPRESS: 0