Premier przekonuje: Dzięki rządom PiS udało się przełamać duże słabości państwa

Premier przekonuje: Dzięki rządom PiS udało się przełamać duże słabości państwa

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości udało się przełamać duże słabości państwa. Podczas spotkania z mieszkańcami Nowej Sarzyny na Podkarpaciu szef rządu mówił o uszczelnieniu systemu podatkowego, odzyskaniu sprawiedliwości historycznej, miliardach złotych na programy społeczne i odbudowie międzynarodowej pozycji Polski. 
Mateusz Morawiecki podkreślił, że obecny rzad przywrócił elementarną sprawność instytucji państwa, szczególnie w zakresie walki z mafiami VAT-owskimi. “I jak nasi przeciwnicy polityczni mówią – wszystko się wam zawali, budżet będzie dziurawy, na nic nie starczy pieniędzy, a na pewno na 500 plus – i dlatego chcą zabrać, albo tak przynajmniej mówili, że to nie ma sensu, to ja mogę powiedzieć, że na trwałe, jeżeli my oczywiście będziemy rządzić, uszczelniliśmy ten system podatkowy, czyli te pieniądze przekazaliśmy na cele spoleczne ludziom” – zaznaczał premier.
Szef rządu zadeklarował też konieczność usprawnienia prawa antymonopolowego, na przykład w rolnictwie. Jak dodawał premier, dzięki obecnym władzom udało się odzyskać “podstawową sprawiedliwość historyczną”. Według niego, jednym z przejawów tych działań jest wspólna polsko-izraelska deklaracja o prawdzie historycznej.
“Po bardzo trudnym boju politycznym mamy taki dokument, podpisany przez premiera Izraela, (…) który daje nam więcej niż 10 najlepszych produkcji hollywoodzkich z Polakami w roli głównej, jako bohaterami II wojny światowej”
Szef rządu mówił też o budowie nowego modelu gospodarczego, opartego między innymi o duże programy społeczne, takie jak na przykład “Rodzina 500 plus”. Mateusz Morawiecki ocenił ponadto, że decyzja unijnych przywódćów o odstąpieniu od obowiązkowej relokacji uchodźców to jeden z dowodów na odbudowę międzynarodowej pozycji Polski.
“Nasi przeciwnicy – PO i PSL – w 2015 roku zgodzili się na przymusową redystrybucję, relokację uchodźców. To jest nasza prerogatywa państwowa, to jest nasza kompetencja państwowa, żebyśmy pilnowali naszych granic i godzili się lub nie godzili się, to jest nasza sprawa. I my, teraz, wczoraj, (…) w twardych negocjacjach pokazaliśmy, że my mamy rację i z nich nie ustąpimy” – powiedział szef Rady Ministrów.
Premier podkreślił jednocześnie, że żadne państwo na świecie nie przeniosło się na wyższy poziom w oparciu o “kredyt, konsumpcję i kredyt zagraniczny”. Dlatego – jak tłumaczył Mateusz Morawiecki – Polska musi postawić na inwestycje, edukację młodzieży i infrastrukturę.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/Karol Darmoros/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0