Premier: Pierwsze światowe forum elektromobilności w 2019 w Polsce

Premier: Pierwsze światowe forum elektromobilności w 2019 w Polsce

Pierwsze światowe forum elektromobilności odbędzie się w przyszłym roku w Polsce. Poinformował o tym na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że Polska w najbliższych 10 latach przeznaczy ponad 3 miliardy euro na elektromobilność.


 

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował osiągnięcia Polski w dziedzinie elektromobilności. To jeden z głównych tematów odbywającego się w Katowicach szczytu klimatycznego COP 24.
Szef polskiego rządu powiedział, że Polska inwestuje szczególnie w transport zbiorowy zasilany energią elektryczną. Jak mówił, Polska, jako szósty co do wielkości kraj Unii Europejskiej, przygotowała największy przetarg na transport niskoemisyjny – 1077 autobusów elektrycznych. Zdaniem premiera, wkrótce możemy być trzecim rynkiem Unii pod względem floty autobusów elektrycznych.

Premier zadeklarował także, że w ciągu najbliższych 10 lat Polska wyda na rozwój elektromobilności i czystego transportu 3-4 miliardy euro.

Premier zaprosił również uczestników szczytu klimatycznego na pierwsze światowe forum elektromobilności, które w przyszłym roku ma odbyć się w Polsce.

Premier powiedział, że Polska ma zamiar być aktywnym i efektywnym graczem w kreowaniu elektromobilnego transportu. Szef rządu mówił, że świat szybko się urbanizuje, a to pociąga za sobą szybki wzrost emisji dwutlenku węgla. Zaznaczył, że dziś 1/3 wszystkich emisji pochodzi z transportu. Premier podkreślał, że w Polsce w latach 90-tych było 5 milionów zarejestrowanych samochodów, dziś 22-23 miliony.

Premier powiedział, ze stawiamy na elektromobilność, która służy nie tylko ochronie klimatu, ale także tworzeniu nowych miejsc pracy. “Mamy kompleksową i ambitną politykę odpowiedzialnego rozwoju, której integralną częścią jest plan rozwoju elektromobilności” – powiedział i dodał, że został stworzony specjalny fundusz niskoemisyjnego transportu, który rozpocznie funkcjowanie od 2019 roku.

Szef rządu poinformował także, że Polska wraz z Bankiem Światowym powołuje specjalny fundusz e-mobilności. “Będzie on finansował wdrożenie partnerstwa na poziomie lokalnym, pomiędzy miastami, regionami” – mówił premier.

IAR / kt/as

IAR/to/gajCOMMENTS

WORDPRESS: 0