12.9 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Premier o nadziei na przekonanie instytucji europejskich ws. praworządności

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Mateusz Morawiecki wierzy w zwiększenie niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Szef rządu podczas Brussels Forum w Brukseli przekonywał, że osiągnięciu tego celu służą zmiany w sądownictwie przeprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość. Premier ma też nadzieję, że polskie argumenty przekonają Komisję Europejską i mówi o „dość obiecujących” rozmowach z szefem i wiceszefem Komisji. 
W trakcie rozmowy prowadzonej przez dziennikarkę BBC Katyę Adler, Mateusz Morawiecki mówił, że w przeciwieństwie do NRD sędziowie w Polsce nie przeszli pełnej weryfikacji. Wskazywał między innymi na przykład Sądu Najwyższego. „W Sądzie Najwyższym ciągle widzimy 11 lub 12 sędziów, którzy byli aktywni w stanie wojennym, bardzo ciemnym okresie historii Polski, widzimy tych sędziów na szczycie piramidy. Dla mnie, dość aktywnego w okresie komunizmu, to było coś nie do zaakceptowania” – stwierdził Mateusz Morawiecki.
Premier przypomniał, że przekazana dziś szefom Komisji Europejskiej Biała Księga o praworządności w Polsce jest „pełnym wyjaśnieniem” reformy sądownictwa. „Wyjaśniłem dlaczego szczerze wierzę, że system sądowniczy będzie o wiele bardziej niezależny niż w przeszłości. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie krok po kroku przekonać Komisję Europejską, że tak rzeczywiście będzie” – powiedział szef rządu.
Mateusz Morawiecki przyznał, że wcześniej polskie władze mogły „lepiej komunikować” sens zmian w sądownictwie. „Rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu ten proces lepszego wyjaśniania, mogliśmy także zrobić więcej na tym froncie. Uważam, że poranna rozmowa w Komisji Europejskiej była dość obiecująca i myślę, że będziemy w stanie znaleźć wyjście z tej pułapki” – zapewnił premier.
Licząca blisko 100 stron Biała Księga przedstawia zarówno powody, jak i szczegóły zmian w wymiarze sprawiedliwości. Rząd zaznacza, że nowe przepisy na przykład dotyczące KRS czy skargi nadzwyczajnej w wielu miejscach są tożsame z rozwiązaniami obowiązującymi na Zachodzie Europy. Ponadto według polskich władz, zmiany w sądownictwie powszechnym zwiększą niezawisłość sędziów, między innymi dzięki losowemu przydziałowi spraw i zakazowi przenoszenia sędziów bez zgody między wydziałami sądów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/K. Darmoros & B. Płomecka, Bruksela/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520