HomePILNE

Premier Nowej Zelandii zapowiada zaostrzenie przepisów regulujących dostęp do broni

Premier Nowej Zelandii zapowiada zaostrzenie przepisów regulujących dostęp do broni

Premier Nowej Zelandii zapowiedziała zaostrzenie przepisów, regulujących dostęp do broni palnej. Jacinda Ardern powiedziała, że takiego właśnie działania oczekuje społeczeństwo jej kraju po masakrze w dwóch meczetach w Christchurch. W jednej ze świątyń napastnik z bronią półautomatyczną zastrzelił 41 osób, w drugim – siedem. Jedna osoba zmarła w szpitalu. W klinice przebywa 48 osób – wśród nich małe dzieci. 
Pani premier zwróciła uwagę, że przepisy, dotyczące broni palnej są w Nowej Zelandii znacznie bardziej liberalne, niż w sąsiedniej Australii, która zaostrzyła je po podobnej masakrze w 1996 roku. Podkreśliła że 28 letni Australijczyk, Brenton Tarrant otrzymał licencję kategorii “A” w listopadzie 2017 roku, co umożliwiło mu legalne nabycie kilku sztuk broni półautomatycznej, użytej w zamachu. “Sam fakt, że taka osoba uzyskała pozwolenie na broń i mogła ją kupić sprawia, że ludzie oczekują zmian. Zobowiązuję się do takich zmian doprowadzić.” – oświadczyła podczas konferencji prasowej.
Jacinda Ardern dodała, że sprawca najprawdopodobniej planował kolejne ataki, bo w jego samochodzie zlaleziono dodatkowe dwie sztuki broni i amunicję. Ani sam napastnik ani osoby, które mu pomagały, nie były notowane ani obserwowane przez służby, zajmujące się zwalczaniem ekstremizmu.

IAR/BBC/zr

COMMENTS