11.8 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Premier: Nie damy światu zapomnieć o bohaterstwie Polaków ratujących Żydów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Sadownem na Mazowszu odbywają się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W trakcie obchodów odsłonięte zostaną tablice upamiętniające rodzinę Lubkiewiczów za pomoc okazaną Żydom oraz mieszkańców gminy Sadowne, którzy padli ofiarą niemieckiego terroru. W uroczystościach organizowanych przez Instytut Pileckiego bierze udział m. in. premier Mateusz Morawiecki. 

 

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał o ofierze Polaków ratujących Żydów w czasie niemieckiej okupacji. „Dziś dzień pamięci rodziny Ulmów, Ireny Sendlerowej i wielu tysięcy innych Polaków, którzy ryzykowali życie własne i życie swoich rodzin oraz sąsiadów, aby ratować Żydów z rąk niemieckich zbrodniarzy. Nie damy historii i światu zapomnieć o Was i o Waszym wielkim bohaterstwie” – napisał szef rządu na twitterze.

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w ubiegłym roku. Data wybrana na dzień obchodów – 24 marca – jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Zbrodnia stała się jednym z symboli martyrologii Polaków mordowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom.

***

Mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się warszawskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Nabożeństwo jest sprawowane w intencji żyjących i zmarłych Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. W południe uroczystości przeniosą się na Plac Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbędzie się Apel Pamięci. O godzinie 14.00 ma się odbyć wernisaż wystawy połączony z ceremonią odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci siostrze Matyldzie Getter w siedzibie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
Siostra Matylda Getter w okresie międzywojennym angażowała się w działalność oświatowo-opiekuńczą. Podczas drugiej wojny światowej wykorzystywała sieć sierocińców zgromadzenia, między innymi w Aninie, Białołęce, Chotomowie, Płudach i Warszawie, do ukrywania żydowskich dzieci. W 1942 zadecydowała, że jej zgromadzenie przyjmie każde dziecko z getta. Dzięki tej akcji siostrom franciszkankom ze wszystkich prowincji udało się ocalić kilkaset osób.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w ubiegłym roku. Data wybrana na dzień obchodów – 24 marca – jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.
Polacy ratujący Żydów są najliczniejszą grupą osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznawanym przez izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem. W gronie uhonorowanych ponad 26-ciu tysięcy bohaterów z 51 krajów, jest blisko 7 tysięcy Polaków. Są wśród nich – Irena Sendlerowa, księża: Michał Kubacki i Jan Zawrzycki, siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, Jan Dobraczyński, Henryk Sławik oraz Antonina i Jan Żabińscy.

IAR/dwb
IAR/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520