11.8 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Premier Morawiecki: Unijny fundusz to dobra propozycja dla Polski. „Polski głos jest silny, coraz mocniej nadaje ton, wytycza ścieżki”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ze skutkami gospodarczymi koronawirusa trzeba będzie walczyć, by przywrócić poprzedni poziom życia, ale też by dać nowy impuls do rozwoju gospodarczego Starego Kontynentu. Prezydent wraz z premierem Mateuszem Morawiecki wygłosili oświadczenie poświęcone wczorajszym decyzjom Komisji Europejskiej. Zapowiedziała ona, że na fundusz odbudowy europejskiej gospodarki po epidemii koronawirusa przeznaczy 750 miliardów euro.

Andrzej Duda podkreślił, że w przeszłości każdy kryzys dzięki „twardej postawie ludzi i mądrym działaniom” dawał impuls do przyspieszonego rozwoju i prosperity. „Tak stało się po wielkim kryzysie na przełomie lat 20. i 30., tak stało się również po II wojnie światowej, kiedy na gruzach zburzonej Europy dzięki mądrej polityce zbudowano Europę Zachodnią” – mówił prezydent.

Prezydent przypomniał, że w ostatnich dniach kwietnia wystosował list do przywódców państw i organizacji UE, bałkańskich i partnerstwa wschodniego. W liście Andrzej Duda przedstawił swoją bardzo ramową wizję polityki po kryzysie epidemicznym. Prezydent wskazywał na konieczność wspólnej walki z epidemią koronawirusa oraz mówił o zapobieganiu epidemiom na przyszłość. „W tym liście ważne miejsce zajmowała kwestia przyszłej współpracy gospodarczej oraz sprawa tworzenia mechanizmów, które poprzez działalność inwestycyjną pomogą nam wyjście z kryzysu” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent przekonywał przy tej okazji, że Europa musi wrócić do rodzimej produkcji. Andrzej Duda podkreślał, że w wielu krajach na świecie pandemia koronawirusa spowodowała przerwanie łańcuchów dostaw i pokazała skalę powiązań i faktycznego uzależnienia od odległych dostawców. „Europa powinna na nowo stać się wielkim warsztatem produkcyjnym. Powinniśmy na nowo wrócić do produkcji, która przez politykę obcinania kosztów została wyprowadzona gdzieś daleko, daleko na wschód” – mówił Andrzej Duda. To w dobie koronawirusa – wskazywał prezydent – spowodowało zerwanie łańcucha dostaw, a w konsekwencji brak niezbędnych w czasie epidemii produktów.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że unijny fundusz to dobra propozycja dla Polski. „Polski głos jest silny, coraz mocniej nadaje ton, wytycza ścieżki i pomaga w podejmowaniu podstawowych decyzji takich jak fundusz odbudowy Europy” – mówił szef rządu. Mateusz Morawiecki podkreślił wagę funduszu. „Ten fundusz odbudowy w połączeniu z budżetem UE to wielki impuls finansowy, który da perspektywę rozwoju gospodarczego całej Europie, a w tym również Polsce” – mówił szef rządu.

Premier przypomniał, że z kwoty 750 miliardów euro około 500 miliardów to będą bezzwrotne dotacje, natomiast 250 miliardów to będą długoterminowe pożyczki z niskim oprocentowaniem. Spłata tych dotacji jest dziś zaplanowane na lata 2028-2058. „To kolejna dobra informacja. Najbliższe lata nie będą obciążone spłatą tych środków” – podkreślał premier.

Wczoraj Komisja Europejska poinformowała, że na wsparcie polskiej gospodarki, która ucierpiała w czasie epidemii koronawirusa, przewidziano ponad 63 miliardy złotych. Pieniądze mają pochodzić z funduszu odbudowy, wartego 750 miliardów euro. Z niego pół biliona euro ma być w formie bezzwrotnych dotacji, natomiast 250 miliardów euro ma zostać przeznaczone na niskooprocentowane pożyczki. Kwota, która ma trafić do Polski jest co do wielkości trzecia w Unii, po Włoszech i Hiszpanii. Samych grantów Polska ma otrzymać ponad 37 miliardów euro.

Wraz z funduszem odbudowy Komisja Europejska przedstawiła wczoraj zmiany w projekcie budżetu na lata 2021-2027. Poinformowała, że poziom wydatków ma wynieść bilion 100 milionów euro. Zaproponowała dodatkowe 55 miliardów euro na politykę spójności, które mają być ukierunkowane na walkę z kryzysem. Tak zwane koperty narodowe, czyli proponowane fundusze dla krajów członkowskich w ramach polityki spójności nie uległy zmianie.

Kształt funduszu jest cały czas przedmiotem negocjacji. Unijny szczyt w tej sprawie ma się odbyć 19 czerwca.

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wczesn./d mk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520