HomePOLSKA

Premier Morawiecki: Spotkanie z nowym szefem Rady Europejskiej było krokiem we właściwą stronę

Premier Morawiecki: Spotkanie z nowym szefem Rady Europejskiej było krokiem we właściwą stronę

Premier Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie z rozmów w Warszawie z Charlesem Michelem. Szef rządu ocenił, że spotkanie z nowym przewodniczącym Rady Europejskiej “było krokiem we właściwą stronę”.

Były premier Belgii 1 grudnia przejmie od Donalda Tuska stery Rady Europejskiej. Jeszcze przed objęciem stanowiska polityk odwiedza unijne stolice, by – jak deklarował- “wsłuchiwać się w głosy europejskich przywódców”. W komentarzu przed spotkaniem z Mateuszem Morawieckim Charles Michel napisał, że premier Polski odgrywa aktywną rolę na europejskim forum.

Po spotkaniu z przewodniczącym-elektem Rady Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie z wizyty Charlesa Michela w Polsce. “To bardzo dobry sygnał tego, że będziemy chcieli pozyskiwać jak najwięcej informacji nawzajem, żeby móc wypracować kompromis” – mówił polski premier. Podkreślił znaczenie zaufania i próby zrozumienia wspólnych potrzeb w nadchodzącym czasie negocjacji i trudnych rozmów. “Wszystkim nam zależy, żeby Unia Europejska była mocarstwem nie tylko gospodarczym, ale też politycznym” – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier dziękował gościowi za dobrą atmosferę spotkania i za wprowadzoną przez Charlesa Michela – jak ujął – “nową praktykę – pomocną przy budowaniu kompromisu”. Mateusz Morawiecki dodał, że Polska jest otwarta na rozmowy, dialog i na kompromis. “Dzisiejsze spotkanie było bardzo dobrym krokiem we właściwym kierunku” – powiedział premier, dziękując nowemu przewodniczącemu Rady Europejskiej za dokonanie “nowego, bardzo konstruktywnego otwarcia”.

“Wierzę, że razem z nowym przewodniczącym będziemy w stanie zastosować nowe podejście, żeby wypracowywać zdrowy kompromis – nawet w tych najtrudniejszych sprawach. Z naszej strony, ze strony Polski jest taka gotowość” – mówił premier zastrzegając, że “oczywiście będziemy walczyć o nasze interesy”. Dodał, że Polska będzie zabiegać o swoje, biorąc pod uwagę różny punkt wyjścia naszego kraju i najbogatszych państw zachodnich, a także to, co do tej pory zrobiliśmy.

Mateusz Morawiecki mówił, że Charles Michel podczas spotkania zaprezentował nowe podejście do wielu spraw związanych z Unią Europejską.

Szef rządu poinformował, że wśród tematów rozmów była kwestia zmiany technologicznej, innowacji, polityka w obszarze obronności, Chiny i Rosja. Pojawiał się także temat utrzymania konkurencyjności jednolitego rynku – jak zaznaczył Mateusz Morawiecki – “tak ważny i dla Polski i dla wszystkich pozostałych krajów”.

Szczególną uwagę poświęcono kwestiom klimatycznym – w tym sprawie śladu węglowego, konsumpcji i emisji dwutlenku węgla.

“Kluczowe jest utrzymanie bezpieczeństwa i konkurencyjności całego przemysłu energetycznego. Te cele nie zawsze są ze sobą spójne i łatwe do pogodzenia, ale na tym polega dobra dyskusja, żeby przedstawić w uczciwy sposób racje obu stron” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował, że z Charlesem Michelem rozmawiał także na temat unijnego budżetu na lata 2020-2027. Doprecyzował, że “dość szczegółowo” omówili “obszar potencjalnych nowych dochodów własnych Unii Europejskiej, co Polska jak najbardziej wspiera”. “Dyskutowaliśmy także o zagrożeniach handlowych na całym świecie związanych z wojnami handlowymi, z protekcjonizmem” – dodał Mateusz Morawiecki.

Po spotkaniu politycy wspólnie złożyli wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego i zapalili znicz pod Pomnikiem Bohaterów Getta.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn. & TT. Kancelaria Premiera/jl/dyd

COMMENTS