HomePOLSKA

Premier Morawiecki otwierał nowy blok Elektrowni Kozienice: “Zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski”

Premier Morawiecki otwierał nowy blok Elektrowni Kozienice: “Zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski”

We wtorek, 19 grudnia oficjalnie zakończono gigantyczną inwestycję budowy nowego bloku energetycznego o mocy ponad tysiąca megawatów w elektrowni spółki Enea Wytwarzanie w Świerżach Górnych koło Kozienic. Na oficjalne oddanie do użytku nowego bloku do Świerży Górnych przyjechał sam premier Mateusz Morawiecki.

Prace związane z jego przekazaniem do użytku trwają od jesieni. We wrześniu odbyła się próbna synchronizacja nowego bloku o mocy 1075 megawatów z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Wszystko przebiegło pomyślnie. – To najważniejsza inwestycja Grupy Enea i jeden z najważniejszych projektów w historii polskiej energetyki. Nowy blok Elektrowni Kozienice stanie się ważnym filarem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju i jednocześnie będzie jednym z najsprawniejszych obiektów tego typu na świecie – mówił Mirosław Kowalik, prezes Enei.

 

Na oficjalne oddanie do użytku nowego bloku do Świerży Górnych przyjechał sam premier Mateusz Morawiecki. – Ta inwestycja jest dobra dla środowiska i Polski lokalnej, ponieważ węgiel do tej elektrowni jest dostarczany z Bogdanki, nie tak daleko stąd, co wiąże się z relatywnie niskimi kosztami dowozu. Świadczy to o tym, że dbamy o całokształt środowiska i jak najniższej emisji CO2. Można powiedzieć, że tutaj bije energetyczne serce stolicy, ponieważ stąd płynie energia do całej Warszawy. Z tego powodu bardzo się cieszę, że byliśmy w stanie ukończyć inwestycję, która odpowiada naszym warunkom energetycznym.

 

To elektrownia węglowa, ale wysokosprawna na parametry nadkrytyczne, czyli najnowocześniejsza, przy utrzymaniu parametrów bezpieczeństwa najlepszych jakie można sobie wyobrazić -mówił w czasie otwarcia inwestycji Mateusz Morawiecki, premier. – Pan Prezes, pan Dyrektor opowiadali nam o bardzo niskim zużyciu wody, żeby nie zagrażało to bezpieczeństwu energetycznego bez względu na stan wody w Wiśle. Dziękuję twórcom i wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji tak sprawnie przeprowadzonej. Dzięki niej mamy bezpieczeństwo energetyczne Polski podniesione na wyższy poziom.

Marcin Genca aip

COMMENTS