2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Premier Morawiecki oddał cześć zmarłemu w Chicago ppor. Wacławowi Wojciechowskiemu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Mateusz Morawiecki oddał cześć zmarłemu w Chicago ppor. Wacławowi Wojciechowskiemu.

 

W serwisie społecznościowym szef rządu napisał:

„Dziś w Chicago pożegnaliśmy żołnierza AK i Powstańca Warszawskiego Wacława Wojciechowskiego. Brał udział w wielu brawurowych akcjach przeciwko Niemcom. Miał przyjechać do Polski pierwszy raz od blisko 70 lat… Nie zdążył… Cześć Jego pamięci! Ojczyzna pamięta!”.

Podporucznik Wacław Wojciechowski był zasłużonym weteranem, byłym kurierem Stronnictwa Narodowego. Niemal do końca życia, w obawie o bezpieczeństwo rodziny, pozostawał anonimowy mieszkając w USA.
Uroczystość pożegnalna odbyła się w związanym z weteranami Klasztorze Karmelitów Bosych w Munster w stanie Indiana. Podporucznik Wacław Wojciechowski miał 97 lat.

Rodzina zmarłego odebrała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent Andrzej Duda nadał go bohaterowi w połowie lipca. Odczytano też listy przesłane przez premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka.

„Kilkanaście dni temu mieliśmy nadzieję na wizytę Pana Wacława w ojczyźnie, którą miał odwiedzić po blisko 70 latach. Wręczenie Krzyża miało być kulminacją tego wzruszającego spotkania i wyrazem docenienia jego życiowych dokonań.” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Polskie władze dopiero niedawno dowiedziały się o historii weterana. Otrzymał on zaproszenia na uroczystości związane z 76. rocznicą Powstania Warszawskiego. Na wizytę nie pozwolił stan zdrowia.

W trakcie zrywu w 1944 roku Wacław Wojciechowski był zastępcą dowódcy oddziału szturmowego „Tygrysy Woli”. Przeszedł morderczy szlak bojowy na Woli i w Śródmieściu. Był przetrzymywany w obozach jenieckich w Niemczech. Po wojnie wstąpił do utworzonej w Londynie Rady Politycznej. W 1951 roku nielegalnie przybył do Warszawy, by organizować siatkę wywiadowczą na terenie kraju. Musiał uciekać, gdy dowiedziały się o tym komunistyczne władze. Za szpiegostwo zaocznie skazano go karę śmierci. Jego rodzina przez wiele lat była dręczona przez komunistyczne władze. Jeden z braci został stracony.

IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520