Premier Morawiecki na spotkaniu z udziałem szefa Google’a: Polska nie chce gonić partnerów z Europy Zachodniej, tylko chce ich przeskoczyć

Premier Morawiecki na spotkaniu z udziałem szefa Google’a: Polska nie chce gonić partnerów z Europy Zachodniej, tylko chce ich przeskoczyć

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie chce gonić partnerów z Europy Zachodniej, tylko chce ich przeskoczyć. Premier uczestniczył w debacie “Środkowoeuropejskiego Okrągłego Stołu do spraw Innowacji”. W spotkaniu, które odbyło się w Łazienkach Królewskich, wzięli udział goście z państw tej części Europy, przedstawiciele świata biznesu, a także szef Google’a – Sundar Pichai.
Zdaniem szefa rządu, “przeskoczenie” Zachodu będzie możliwe dzięki gospodarce cyfrowej. Mateusz Morawiecki mówił, że chcemy znaleźć sposób, by przy współpracy z takimi firmami jak Google, utrzymać talenty w naszych krajach. “Nie chcemy kolejnego drenażu mózgów, chcemy, aby te mózgi pracowały dla Google’a, dla Polski, dla Litwy” – mówił premier. Przypomniał postać inżyniera Jacka Karpińskiego, który 50 lat temu zaprojektował komputer. Było to w czasach komunistycznych, nie mógł więc tego wynalazku wykorzystać dla gospodarki. “Burzliwa historia naszego regionu uczy nas, że mieliśmy do czynienia z innowatorami, ale to inni wykorzystywali ich talenty. I mówiąc zupełnie szczerze, chcielibyśmy znaleźć sposób, żeby przy waszej pomocy, przy współpracy z takimi firmami jak Google, utrzymać talenty w Czechach, na Litwie, w Polsce, w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej”, powiedział Mateusz Morawiecki.
Prezes Google’a mówił o potencjale gospodarki cyfrowej i zmianach technologicznych. Podkreślał, że to temat bliski jego sercu, bo pochodzi z Indii i doskonale pamięta, kiedy jego rodzina kupiła pierwszy telefon czy telewizor. “Każdy element technologii bardzo zmienił nasze życie, więc nieprzypadkowo znalazłem się takiej firmie jak Google, która się zajmuje stojącymi przed nami wyzwaniami, tym, by każdy mógł skorzystać z nowych technologii” – powiedział Sundar Pichai. Położył nacisk na duże możliwości tej części Europy. “Firma Google jest zaangażowana we wsparcie ambicji i nadziei tego regionu, dlatego inwestujemy 20 milionów dolarów do 2020 roku w programy wspierające umiejętności cyfrowe mieszkańców tej części Europy. Działamy we współpracy z ministerstwami, z organizacjami pozarządowymi, od 2015 roku przeszkoliliśmy pół miliona ludzi z tego regionu” – podkreślał Sundar Pichai.
Wcześniej premier Mateusz Morawicki rozmawiał z szefem Google’a u siebie w kancelarii. Panowie spacerowali też razem po Łazienkach Królewskich.
Sundar Pichai podczas tej podróży do Europy odwiedza dwa miasta Warszawę i Berlin.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Sylwia Białek/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0