HomeMazowieckie

Premier Morawiecki i minister Gliński: Będzie Muzeum Warszawskiego Getta

Premier Morawiecki i minister Gliński: Będzie Muzeum Warszawskiego Getta

W centrum Warszawy powstanie Muzeum Warszawskiego Getta. Dziś poinformowali o tym na wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Muzeum będzie się mieściło przy ulicy Siennej, blisko Dworca Centralnego – w gmachu dawnego szpitala, który w czasie II Wojny Światowej znalazł się na terenie getta. Premier Morawiecki mówił, że nowa placówka z jednej strony uczci “tragiczny czyn” powstańców, którzy w trudnych okolicznościach walczyli o godność i o to, by “ich krzyk stał się trochę bardziej słyszany, bo nie był słyszany”
Minister kultury Piotr Gliński mówił, że muzeum ma być nowoczesną placówką, która ma edukować na temat getta warszawskiego i innych gett i Holokaustu. “Mam nadzieję, że to będzie też symbol braterstwa i solidarności polsko-żydowskiej – takie wątki tam też będą przedstawiane, ale przede wszystkim tam będzie przedstawiona prawda historyczna” – mówił wicepremier Gliński.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego powiedział, że powstanie Muzeum Getta Warszawskiego nie ma związku z obecnym dialogiem polsko-żydowskim czy polsko-amerykańskim. Podkreślił, że inspiratorem powołania instytucji był profesor Paweł Śpiewak, a jej powstanie ministerstwo planowało już od pewnego czasu. Szef resortu kultury wyraził nadzieję, że nowe muzeum będzie mówiło o wzajemnej miłości dwóch narodów, które spędziły 800 lat na polskich ziemiach. “Chciałbym, żeby ta instytucja była miejscem solidarności, braterstwa i prawdy historycznej, z wszystkimi jej aspektami” – dodał Piotr Gliński.
Dyrektorem powstającego muzeum został Albert Stankowski – członek rady warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Placówka ma być ukończona w 2023 roku, jednak wcześniej na jej terenie mają być dostępne wystawy czasowe.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Banach, Białek&to/wg/to/COMMENTS