HomeŚwiat

Premier Morawiecki interweniuje ws. Białorusi. Czy słusznie chce wciągnąć ten kraj pod skrzydła lewicującego Zachodu?

Premier Morawiecki interweniuje ws. Białorusi. Czy słusznie chce wciągnąć ten kraj pod skrzydła lewicującego Zachodu?

Premier Mateusz Morawiecki w liście do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, apeluje o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie wydarzeń na Białorusi.

W liście premier pisze m.in., że wczorajsze zamieszki po wyborach na Białorusi nie powinny pozostać bez odpowiedzi, gdyż grozi to eskalacją konfliktu. Szef polskiego rządu zwraca uwagę, że reakcja społeczeństwa białoruskiego na wstępne wyniki wyborów świadczy o dążeniu do godności, poszanowania praw człowieka, demokracji, wolności słowa i praworządności. Zdaniem premiera Morawieckiego Unia Europejska powinna odpowiedzieć na wezwanie obywateli Białorusi poprzez uzgodnienie jasnej i ambitnej oferty dla tego kraju, która przyczyni się do wzajemnego zbliżenia.

Od wczoraj w wielu miastach Białorusi trwają zamieszki i starcia z siłami porządkowymi. Obywatele domagają się podania prawidłowych wyników wyborów prezydenckich.

Opozycyjna kandydatka Swiatłana Cichanouska zakwestionowała oficjalne wyniki wyborów i oświadczyła, że głosowanie wygrała ona, a nie Alaksander Łukaszenka. Domaga się także ponownego przeliczenia głosów w komisjach, gdzie wystąpiły nieprawidłowości.

 

*

 

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z członkami rządu w związku z sytuacją na Białorusi – informuje KPRM. Szef rządu i ministrowie omówili trudną sytuację za naszą wschodnią granicą oraz w jaki sposób powinna zachować się Polska.

W odprawie z premierem udział wzięli między innymi wicepremierzy Jadwiga Emilewicz, Piotr Gliński i Jacek Sasin, a także minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

W komunikacie podkreślono, że Polska, jako państwo sąsiadujące, na bieżąco obserwuje sytuację na Białorusi.

Przypomniano również, że premier Mateusz Morawiecki wystosował rano list do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej.

Szef polskiego rządu odbył również rozmowę telefoniczną z unijnymi przywódcami, w której podkreślił, że Zjednoczona Europa ma obowiązek solidarnego działania wobec Białorusinów.

“Nasz kraj nie pozostaje obojętny wobec trwających wydarzeń i wzywa kraje UE do wsparcia społeczności białoruskiej. Ewentualna eskalacja konfliktu to także duże zagrożenie dla bezpieczeństwa – nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej” – zaznacza KPRM.

 


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/premier.gov.pl/d Pilecki/w mt
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/premier.gov.pl/wcześn./d kwi/w dyd

COMMENTS