HomeSport

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pięć punktów dla polskiej piłki

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pięć punktów dla polskiej piłki

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił pięć punktów dla polskiej piłki, czyli obszarów, które będą wspierane przez państwo. To infrastruktura sportowa, proces szkoleniowy, bezpieczeństwo na stadionach, sponsoring spółek Skarbu Państwa, a także rozwiązania regulacyjne i podatkowe.

Szef rządu przedstawił “Plan dla Piłki” w Centrum Olimpijskim w Warszawie po spotkaniu poświęconym rozwojowi polskiej piłki nożnej. Zapowiedział między innymi rozwój infrastruktury sportowej. Premier powiedział, że główny nacisk zostanie położony na budowę boisk pneumatycznych, zadaszonych balonami. Mają one powstawać we współpracy z klubami i samorządami. Mateusz Morawiecki powiedział, że te obiekty są potrzebne piłkarzom, by trenowali oni przez cały rok.
Premier zapowiedział też, że państwo będzie wspierało szkolenie piłkarzy, w tym między innymi powstawanie certyfikowanych szkółek piłkarskich z profesjonalnymi trenerami.
Trzeci punkt ogłoszony przez premiera Mateusza Morawieckiego to bezpieczeństwo na stadionach. Szef rządu zaznaczył, że duża część tych obiektów jest bezpieczna, ale nadal trzeba pracować nad tą kwestią. Kolejny obszar dotyczy szeroko rozumianego sponsoringu spółek Skarbu Państwa, czyli dużych podmiotów, które miałyby się angażować w polską piłkę. Premier podkreślił, że niektóre z nich już wspierają kluby piłkarskie. Ostatnim punktem planu jest budowa rozwiązań regulacyjnych i podatkowych, czyli wyjaśnienie czasem sprzecznych ze sobą interpretacji skarbowych czy ZUS-owskich.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że wsparcie rządu w przyszłości przyniesie efekty. Jak przekonywał, rząd inwestuje w infrastrukturę sportową i w wiele innych obszarów związanych z innowacyjnością polskiej piłki. Dodał, że na dzisiejsze spotkanie zaproszono między innymi prezes pierwszej ligi, reprezentującą kluby, które starają się wejść do Ekstraklasy. “Taka będzie nasza Ekstraklasa, jak od dołu będą kluby, jakby napierały na tę Ekstraklasę i tworzyły odpowiednią, zdrową przestrzeń, konkurencyjną” – podsumował szef rządu.
Premier powiedział, że “Plan dla Piłki” jest efektem wielu miesięcy prac.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/dw

COMMENTS