5.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Premier M.Morawiecki: Ustawa o IPN rozpoczęła proces podnoszenia wiedzy o losach Polaków w II wojnie światowej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„Ta ustawa rozpoczęła proces podnoszenia wiedzy o losach Polaków w II wojnie światowej”- mówił premier Mateusz Morawiecki po przyjęciu przez parlament nowelizacji ustawy o IPN i po podpisaniu polsko- izraelskiej deklaracji o współpracy. 
Premier podkreślał, że deklaracja ta „pokazuje nowy wymiar rozumienia sprawy polskiej przez pryzmat międzynarodowy” Polska stawiając opór Niemcom, zmieniła losy świata, bo to największe zło zostało pokonane również dzięki polskiemu wkładowi.
Jak mówił premier, ustawa o IPN rozpoczęła proces przekształcania świadomości o losach Polaków i II wojnie światowej oraz jej wpływie na Polskę . „Dzięki ustawie o IPN i dzięki tej deklaracji na nowo pokazujemy, czym była bohaterska Polska czasów II wojny światowej i pokazujemy prawdę historyczną”- podkreślał. Przypomniał, że w podpisanym dziś porozumieniu pojawiają się sformułowania, których wiele osób się nie spodziewało – o tym, że wielu Polaków ratowało Żydów w czasie wojny, a polskie państwo podziemne „zachowało się jak trzeba”
Premier Morawiecki mówił też, że polityka historyczna, „zaniedbana i zapomniana przez poprzedników, wyszydzana przez wrogów Polski, będzie stanowiła zawsze istotę polskiej racji stanu”. „Nasza praca będzie kontynuowana: będziemy stawiać na edukację, na kulturę”- dodał.
„Uważam, że to jest dobry dzień nie tylko dla polskiej historii, ale też dla prawdy historycznej i dla przyszłości Polski”- podkreślał. Premier mówił, że część świata została wprowadzona w błąd w sprawie tego czym jest ustawa o IPN. Tymczasem – jak podkreślał premier – to przywracanie godności Polakom ratującym Żydów. W opinii premiera, bez tej ustawy kanclerz Niemiec nie mówiłaby, że Niemcy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za II Wojnę Światową.
Premierzy Polski i Izraela podpisali wspólną deklarację na temat wzajemnych relacji po znowelizowaniu przez polski parlament i podpisaniu przez prezydenta ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Modyfikacja wycofuje karę pozbawienia wolności za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Te rozwiązania skrytykowały między innymi Izrael i Stany Zjednoczone.
W Warszawie i Tel Awiwie szefowie rządów jednocześnie wygłosili stosowne oświadczenia.
Deklaracja polsko- izraelska o współpracy dotyczy między innymi wspólnego wyjaśniania polskiej historii. Zapisano w niej, że określenie polskie obozy zagłady pomniejsza odpowiedzialność Niemców za zbudowanie tych obozów. Sygnatariusze odrzucili też działania ukierunkowane na winienie Polski za zbrodnie nazistów i ich współpracowników. Poparto również wolność badań historycznych. Oba rządy potępiły też antysemityzm i zapowiedziały wspólne zaangażowanie przeciwko wszelkim jego formom i przeciwko antypolskich stereotypom

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/to/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520