Premier i szef MON podpisali umowy na dostawę śmigłowców dla Marynarki Wojennej

Premier i szef MON podpisali umowy na dostawę śmigłowców dla Marynarki Wojennej

Premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisali umowy na dostawę śmigłowców dla Marynarki Wojennej. Na uroczystości w Świdniku szef rządu powiedział, że zakup maszyn AW101 z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego znacząco wzmocni siły zbrojne.

“Są to śmigłowce, które będą bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa. Śmigłowce sprawdzone w marynarkach wojennych wielu państw, m. in. Wielkiej Brytanii i naszych sojuszników z NATO” – stwierdził Mateusz Morawiecki. Premier powiedział, że cieszy się, iż część produkcji będzie odbywać się w Świdniku, a z wynegocjowanej umowy offsetowej skorzystają też Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi i Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej.
W swoim wystąpieniu szef rządu zapewnił, że polski rząd wspiera zakłady lotnicze w Polsce, a kolejne 10-15 lat będzie czasem ich rozwoju. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że w Polsce mamy długą tradycję w budowie śmigłowców, od której nie odejdziemy.

“Mam nadzieję, że w Polsce będą dalej produkowane i modernizowane “Sokoły”, że będą miały swoje drugie czy trzecie życie” – powiedział premier i dodał, że rozmawia na ten temat z ministrem obrony narodowej. “Staramy się – poprzez odpowiednie zakupy umacniać zakłady w Świdniku i Mielcu” – dodał Mateusz Morawiecki.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ocenił, że podpisanie z zakładami w Świdniku umowy na zakup śmigłowców dla Marynarki Wojennej jest ważnym elementem wzmocnienia potencjału wojska polskiego. Podczas uroczystości podpisania umowy szef MON podkreślił znaczenie kierowania zamówień do polskich zakładów i wzrostu nakładów na rozwój polskiej armii.

Mariusz Błaszczak przyznał, że cieszy się z perspektyw rozwoju, które stoją przed wytwórnią w Świdniku oraz że zamówienia dla polskiej armii są kierowane do rodzimych producentów. “Mamy przygotowany plan modernizacji technicznej do 2026 roku, który opiewa na 185 miliardów złotych – o 45 miliardów więcej niż poprzedni”.
Lotnictwo marynarki wojennej dostanie maszyny AW101 zdolne do zwalczania okrętów podwodnych i do prowadzenia misji ratowniczych w warunkach bojowych.
Zakup śmigłowców AW101 kierownictwo resortu obrony zapowiedziało na początku kwietnia, przy okazji podpisania wartej blisko 400 milionów złotych umowy offsetowej. Głównymi odbiorcami offsetu mają być Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi oraz Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/hm/Lis/pp/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0