HomeŚwiat

Premier Hiszpanii Rajoy nie uzna deklaracji niepodległości Katalonii

Premier Hiszpanii Rajoy nie uzna deklaracji niepodległości Katalonii

– Żadna deklaracja niepodległości Katalonii niczego nie zmieni. Nie rozpiszę także przedterminowych wyborów – powiedział Mariano Rajoy, premier Hiszpanii w wywiadzie dla gazety El Pais.

 

W wywiadzie dla El Pais, największej gazety w kraju premier Rajoy został zapytany także czy skorzysta z art. 155 hiszpańskiej konstytucji? Pozwala on na ingerencję władz centralnych w wewnętrzną politykę każdego z regionów. Wykorzystując go mógłby zawiesić działanie katalońskiego rządu.

 

Mariano Rajoy odpowiedział, że nie zrobi żadnego kroku, który wykraczałby poza jego ustawowe uprawnienia. Dodał też, że cztery tysiące przysłanych do Katalonii policjantów pozostanie tam do zakończenia trwającego obecnie kryzysu.

 

Tymczasem Carles Puigdemont, premier Katalonii zapowiedział, że wygłosi oficjalne przemówienie w lokalnym parlamencie w Barcelonie we wtorek o godz. 18. Nie wiadomo natomiast czy odbędzie się zaplanowane na poniedziałek posiedzenie parlamentu Katalonii, bowiem możliwość jego obradowania w tym terminie została zawieszona decyzją Sądu Apelacyjnego w Madrycie.

 

Prawdopodobnie w poniedziałek, gdyby kataloński parlament zebrał się jednak w tym terminie lub we wtorek podczas przemówienia Carlesa Puidgemonta, Katalonia może ogłosić deklarację niepodległości.    

 

Michał Kurowicki AIP

COMMENTS