HomeŚwiat

Premier Grecji weźmie polityczną odpowiedzialność za tragedię w Attyce

Premier Grecji weźmie polityczną odpowiedzialność za tragedię w Attyce

Premier Grecji oświadczył, że weźmie polityczną odpowiedzialność za tragedię w Attyce. Zaapelował, aby zrobili to też członkowie jego rządu. Aleksis Tsipras mówił o tym podczas specjalnego posiedzenia gabinetu. Dodał, że najpierw skończy się walka z żywiołem i kiedy nie będzie więcej zagrożenia, przyjdzie czas na rozliczenia.

 

Aleksis Tsipras oświadczył, że nie będzie uciekał przed odpowiedzialnością. Stwierdził jednocześnie, że tragedie często pokazują istniejące problemy. Podkreślił, że całe miejscowości w Grecji zostały wybudowane nielegalnie w miejscach, gdzie nie powinny i bez zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. „Nie mogliśmy przez trzy lata rozwiązać tych ogromnych problemów. Nasza odpowiedzialność dotyczy tego, że te nielegalne budowle jeszcze nie zostały wyburzone” – stwierdził.

 

Dodał, że zostanie przygotowany narodowy plan dotyczący nielegalnych budowli, aby w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji. Zaznaczył, żeby nie obciążać odpowiedzialnością strażaków i policjantów, bo dzięki nim nie było więcej ofiar. Zapewnił też, że nie było błędów operacyjnych. Odniósł się do podpaleń, które zdaniem rządu były przyczyną pożaru. Dodał, że nie wie, jakiemu celowi miały one służyć.
W pożarze, jaki wybuchł w poniedziałek we wschodniej Attyce, życie straciło co najmniej 87 osób.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Beata Kukiel-Vraila/Ateny/em/sk

COMMENTS