Premier David Cameron ujawnił swoje zeznania podatkowe

Premier David Cameron ujawnił swoje zeznania podatkowe

Brytyjski premier David Cameron, zgodnie z zapowiedzią ujawnił swoje zeznania podatkowe. Polityk podkreśla, że popełnił błąd zatajając wcześniej swój związek ze skandalem „Panama Papers” – podaje BBC.

 

Jak powiedział, tak zrobił. Cameron upublicznił swoje zeznania podatkowe z ostatnich sześciu lat. I tak dowiadujemy się, że w tym czasie zarobił ponad milion funtów i że zapłacił od tego 402 tys. funtów podatku. Kiedy polityk objął w 2010 roku urząd premiera, sprzedał za 140 tysięcy funtów wszystkie posiadane akcje. Dodatkowo dziedziczył 300 tys. po ojcu, a od matki otrzymał 200 tys. funtów.

 

Tymczasem w sobotę kilka tysięcy osób demonstrowało przed siedzibą brytyjskiego premiera, domagając się jego rezygnacji. – To nie był dla mnie dobry tydzień. Nie wińcie za moje błędy urzędu premiera ani anonimowych doradców. To tylko moja wina, żałuję, że do tego doszło – Cameron mówił później członkom swojej partii.

 

Już w czwartek Cameron przyznał, że miał udziały w funduszu zagranicznym ustanowionym przez jego zmarłego ojca i zarejestrowanym na Bahamach, a następnie sprzedał je za 30 tys. funtów.

 

Po wycieku tajnych dokumentów, Downing Street wydała cztery oświadczenia, w których podkreślała, że ani premier ani jego rodzina nie uzyskiwały żadnych korzyści z Blairmore Investment Trust.

 

Później w wywiadzie dla telewizji ITV sam Cameron przyznał, że sprzedał udziały za 30 tys. funtów (37 tys. euro). Spuścizny po zmarłym ojcu pozbył się w 2010 roku, na cztery miesiące przed objęciem urzędu premiera. Jak podkreślał, nie ma nic do ukrycia. Przekonywał, że fundusz inwestycyjny ojca nie został powołana, by uniknąć płacenia podatków brytyjskich. – Nigdy nie ukrywałem faktu, że jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem. Miałem bogatych rodziców – tłumaczył się Cameron.

 

„Panama Papers” to największy w historii wyciek tajnych dokumentów. Ujawniona przez dziennikarzy śledczych z wielu krajów “afera panamska” ukazująca jak możni tego świata unikali płacenia podatków i prali brudne pieniądze, obejmuje jako negatywnych bohaterów tych machlojek najważniejszych polityków, tych byłych i wciąż urzędujących oraz ich znajomych, celebrytów i byłych dyktatorów.

 

Ponad jedenaście milionów dokumentów ukazuje działanie jednej z najbardziej tajemniczych firm na świecie, panamskiej kancelarii prawniczej Mossack Fonseca.COMMENTS

WORDPRESS: 0