HomePOLSKA

Premier: Chciałbym w czerwcu zaprezentować postulaty dot. zmian w oświacie

Premier: Chciałbym w czerwcu zaprezentować postulaty dot. zmian w oświacie

Premier Mateusz Morawiecki chciałby, aby już w przyszłym miesiącu zostały zaprezentowane postulaty zmian w oświacie, wypracowane podczas obrad edukacyjnego “okrągłego stołu”. Podsumowując pierwszą część dzisiejszych obrad premier powiedział, że prace “okrągłego stołu” nie powinny trwać zbyt długo. “Chciałbym, żeby w czerwcu móc zaprezentować przynajmniej kilka ważkich postulatów zmian, które są tutaj wypracowane na zasadzie wspólnej opinii, i przedstawić je do zmian legislacyjnych – oświadczył Mateusz Morawiecki. 

Premier nie wykluczył, że być może należało by zwiększyć liczbę godzin pracy nauczycieli. Może na przykład dobrze by było przyjąć model szwedzki, czyli każdy nauczyciel przez 40 godzin w tygodniu jest w szkole – mówił szef rządu. Dodał, że wtedy można było by zachować obecne pensum, wynoszące 18 godzin, lub uzgodnić z nauczycielami nieco wyższe.
Mateusz Morawiecki zwrócił też uwagę na efektywność nauczania, na którą składają się kwalifikacje nauczycieli i wyposażenie szkół. Podkreślił także potrzebę wypracowania “złotego środka”, jeśli chodzi o zaangażowanie rodziców w sprawy szkoły.
Obrady “okrągłego stołu” będą kontynuowane w podstolikach. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało, że dyskusja będzie miała charakter roboczy i skoncentruje się wokół pięciu tematów: „nauczyciel w systemie edukacji”, „jakość edukacji”, „nowoczesna szkoła”, uczeń w systemie edukacji” oraz „rodzic w systemie edukacji”.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/dyd

COMMENTS