HomePOLSKA

Prawybory w Platformie Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna poprze Jacka Jaśkowiaka

Prawybory w Platformie Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna poprze Jacka Jaśkowiaka

Debata pomiędzy kandydatami PO na prezydenta odbędzie się 7 grudnia. Tydzień później Koalicja Obywatelska zorganizuje swoją prawyborczą konwencję. Grzegorz Schetyna poprze innego kandydata, niż Tomasz Grodzki.

Prawybory prezydenckie w Platformie Obywatelskiej w 2010 roku są dziś wspominane jako jedno z większych politycznych nieporozumień. Radosław Sikorski, który bił się wtedy o nominację z Bronisławem Komorowskim stwierdził, że były one ustawione, co potwierdził m.in. Jacek Protasiewicz, były polityk Platformy. Tym razem ma być jednak inaczej. Grzegorz Schetyna, który w 2010 roku był szefem klubu PO wyciągnął ponoć wnioski, przez co rywalizacja Małgorzaty-Kidawy Błońskiej z Jackiem Jaśkowiakiem ma być czysta.

 

Schetyna już wybrał

 

Nie oznacza to jednak, że poszczególni politycy Platformy Obywatelskiej nie będą wskazywali swoich faworytów. Choćby marszałek Senatu Tomasz Grodzki (o którym mówiło się, że może być dobrym kandydatem na prezydenta) stwierdził, że zdecydowanie bardziej skłania się ku Kidawie-Błońskiej, niż Jaśkowiakowi. – Jest kobietą niezwykłej kultury, ma prezencję godną pani prezydent RP, ma kontakty na świecie i jest w polityce od dawna – powiedział Grodzki w rozmowie z “Super Expressem”.

 

Tymczasem przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna ma postawić na Jacka Jaśkowiaka. Tak przynajmniej sugeruje Małgorzata Kidawa-Błońska. – To nie Grzegorz Schetyna będzie namaszczał kandydata na prezydenta. Wydaje mi się, że prezydent Jaśkowiak jest bliższy Grzegorzowi Schetynie, ale każdy w Platformie ma jeden głos – powiedziała w TVN 24.

 

Prawybory dadzą KO “kopa”?

 

Politycy Koalicji Obywatelskiej wierzą, że sprawnie przeprowadzone prawybory mogą być szansą na ożywnienie największej siły opozycyjnej. – Prawybory są szansą ożywienia naszej formacji i widzę, że to się dzieje. Wszystkie struktury będą się spotykać i będzie to dobre przygotowanie także do wyborów w partii, które będą w styczniu – mówiła Kidawa-Błońska.

 

Ją samą czeka starcie w debacie prawyborczej z Jackiem Jaśkowiakiem, do której dojdzie 7 grudnia. Dwójka kandydatów przedstawi swoje spojrzenie na najważniejsze kwestie polityczne w Polsce. Tydzień później odbędzie się natomiast prawyborcza konwencja Platformy Obywatelskiej, podczas której być może poznamy już nazwisko kandydata PO na prezydenta.

kr aip

COMMENTS