HomeUSA

Prawybory prezydenckie – Bernie Sanders faworytem demokratów w New Hampshire

Prawybory prezydenckie – Bernie Sanders faworytem demokratów w New Hampshire

W amerykańskim stanie New Hampshire trwa kampania w prawyborach prezydenckich. Wśród republikanów na czele sondaży znajduje się Donald Trump.

U Demokratów wyraźną przewagę nad Hillary Clinton senator z Vermont Bernie Sanders – 58 do 35 procent.
Entuzjazmu, jaki panuje na wiecach wyborczych, Hillary Clinton może tylko pozazdrościć Berniemu Sandersowi. “Na wiecach Berniego Sandersa jest o wiele więcej młodych ludzi a oni mają w sobie więcej entuzjazmu” – mówi Polskiemu Radiu uczestniczka spotkania Sandersa z mieszkańcami Portsmouth .
Sondaże pokazują, że osób poniżej 30. roku życia Sanders ma kilkakrotnie większe poparcie niż Clinton. Młodych przyciągają do 74-letniego senatora propozycje bezpłatnych studiów na uczelniach publicznych, powszechnej służby zdrowia oraz zmniejszenia ogromnych dysproporcji ekonomicznych między Amerykanami. “To najlepszy kandydat dla mojego pokolenia. Podoba mi się jego idea darmowych studiów i sprawiedliwości społecznej” – tłumaczy studentka lokalnego college’u. Wielu zwolenników Sandersa podoba się, że nie przyjmuje on dotacji od wielkich korporacji. Uważają go za jedynego kandydata niezależnego od Wall Street.
Młodzi wyborcy nadają kampanii energii ale mają jedna wadę – często deklarują poparcie, ale nie idą do urn wyborczych. Jutro okaże się, czy tak będzie i tym razem.

IAR/Marek Wałkuski/New Hampshire/dabrCOMMENTS