HomePOLSKA

Prawq zwierząt? Nie, ochrona zwierząt!

Prawq zwierząt? Nie, ochrona zwierząt!

Doktor Tymoteusz Zych z Instytutu Ordo Iuris powiedział, że zwierzęta nie mają praw, ponieważ nie są podmiotami moralnymi. Na antenie Polskiego Radia 24 wyjaśnił, że w polskim systemie prawnym mówi się o ochronie zwierząt.
“Zwierzęta są elementem świata żywego i szacunek, brak niepotrzebnego okrucieństwa to jest wymóg, który można i należy człowiekowi stawiać. Natomiast czynienie wbrew faktom ze zwierzęcia podmiotu, dysponującego prawami, nie ma podstaw w klasycznej etyce, ani w elementarnych standardach polskiego ustroju konstytucyjnego” – podkreślił.
Tymoteusz Zych dodał, że zwierzęta nie mogą mieć praw, gdyż nie są w stanie z nich korzystać. “Nie są w stanie planować swoich działań, wyrażać swojej woli w taki sposób, jak ludzie. Trudno mówić o wolnej woli w przypadku zwierzęcia” – argumentował.
Wiceprezes Ordo Iuris dodał, że zwierzę może być chronione przez kogoś, kto ma świadomość. “Samo w sobie nie jest w stanie występować w systemie prawnym jako osoba” – zauważył.
Tak zwane prawa zwierząt to idea, zgodnie z którą zwierzęta powinny być traktowane jako osoby i włączone do moralnej wspólnoty. Przedstawiciele ruchów na rzecz tzw. praw zwierząt przekonują, że nie powinny być one zabijane na pożywienie, wykorzystywane w eksperymentach medycznych czy rozrywce.
Zgodnie z klasycznym rozumieniem, skoro zwierzęta nie mają obowiązków, nie mogą też mieć praw.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24, wczesn./w Wj

COMMENTS