2.2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Prawda o niemieckich obozach: Ruszył serwis GermanDeathCamps.info

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W samo południe ruszył serwis GermanDeathCamps.info portalu Polskiego Radia. Serwis internetowy GermanDeathCamps.info powstał w związku z pojawiającymi się regularnie w światowych mediach kłamstwami o „polskich obozach śmierci”. Na stronie gdc.polskieradio.pl zgromadzone zostało kompendium wiedzy związanej z niemieckimi, nazistowskimi obozami koncentracyjnymi i zagłady.

Jak poinformował dyrektor portalu PolskieRadio.pl Piotr Chęciński, na stronie GermanDeathCamps.info można znaleźć wiele wartościowych materiałów. Wykorzystane zostały archiwalne nagrania Polskiego Radia, a także materiały zgromadzone przez historyków z Polski, Niemiec i Izraela.
Użytkownicy znajdą też w serwisie, między innymi, interaktywną mapę Europy okupowanej przez Niemców, z zaznaczonymi największymi obozami zagłady, nazwiskami ich komendantów, okresem funkcjonowania i liczbą ofiar śmiertelnych. Serwis prezentuje także krótkie filmy ze wspomnieniami świadków – byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Wypowiadają się więźniowie nie tylko z Auschwitz, ale także z Dachau, Ravensbrück i Mauthausen.
Piotr Chęciński zapowiada, że planowana jest też szeroka akcja, w którą zaangażują się nie tylko słuchacze Polskiego Radia i internauci, ale wszyscy ci, którzy będą chcieli dać świadectwo czasów drugiej wojny światowej. Młodzi ludzie w ramach akcji „Przekaż nam swoje świadectwo” będą nagrywać swoich dziadków, którzy przeszli przez obozy koncentracyjne, i będą mogli powiedzieć kto organizował niemiecki przemysł śmierci.
Historyk Piotr Dmitrowicz powiedział, że uruchomienie tego serwisu pokazuje jaka jest i powinna być misja mediów publicznych. Podkreślił, że w serwisie można znaleźć wstrząsające zapisy archiwalne Polskiego Radia i archiwa telewizyjne. Piotr Dmitrowicz powiedział, że nic bardziej nie trafia do tych, którzy nic nie wiedzą albo chcą się czegoś dowiedzieć jak relacje świadków, którzy przeżyli tamto piekło.
Bartłomiej Makowski z działu serwisów tematycznych portalu PolskieRadio.pl wyjaśnia, że twórcy serwisu starali się przekazać nie tylko suchą wiedzę na temat niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, ale także poszerzyć te kwestie o to, co działo się ze zbrodniarzami po drugiej wojnie światowej, jaki był mechanizm zbrodni oraz dlaczego określenia „niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne” i „obozy zagłady” są poprawne historycznie.
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński uważa, że powstanie serwisu internetowego Polskiego Radia – GermanDeathCamps.info to ważna inicjatywa. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową minister podkreślił, że serwis tworzony przez Polskie Radio jest niezwykle potrzebny i długo oczekiwany. Wicepremier dodał, że cieszy go, że serwis powstał, ponieważ- jak zaznaczył- Polska potrzebuje więcej takich inicjatyw, więcej uczestnictwa w dialogu w językach obcych, które będą prezentowały polski punkt widzenia. Profesor Gliński dodał, że wieloletnie zaniedbania spowodowały, „że mamy w przestrzeni publicznej określenia hańbiące i nieprawdziwe jak polskie obozy śmierci”.
Wicepremier Gliński mówił, że polskie władze będą wspierać kolejne inicjatywy pokazujące prawdę historyczną. W najbliższym czasie ma powstać cały system „polskiej narracji, na tyle mocny, że będzie on mógł równoważyć pewną propagandę antypolską, która gdzieniegdzie na świecie jest widoczna” – zakończył minister kultury.
Internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia GermanDeathCamps.info przygotowano w trzech wersjach językowych – angielskim, polskim i niemieckim.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520