HomeŚwiat

Prasa w Belgii o wecie prezydenta. La Libre Belgique: “Śmiałe uderzenie prezydenta Polski”

Prasa w Belgii o wecie prezydenta. La Libre Belgique: “Śmiałe uderzenie prezydenta Polski”

Andrzej Duda niespodziewanym obrońcą polskiej demokracji – to tytuł komentarza redakcyjnego w Le Soir, największym francuskojęzycznym dzienniku w Belgii. Dziennik do tej pory krytycznie pisał o wydarzeniach w Polsce. O wecie prezydenta dziś także w gazecie La Libre Belgique. 

Dziennikarz Le Soir napisał, że weto prezydenta to odważna decyzja i jest wydarzeniem wyjątkowym. Dodał, że otwarte pozostaje pytanie jakie będą propozycje reform polskiego prezydenta, ale na razie – jak napisał – Andrzej Duda uratował polską demokrację. “28 lat temu Polska była pierwszym krajem, który wyzwolił się spod komunistycznego reżimu. Teraz Andrzej Duda jest tym, który zapobiegł odejściu Polski od demokracji” – czytamy w Le Soir.
“Śmiałe uderzenie prezydenta Polski” – to z kolei tytuł w dzienniku La Libre Belgique. W publikacjach pojawia się także wątek unijny, bo wiceszef Komisji Europejskiej w ubiegłym tygodniu skrytykował planowane zmiany w sądownictwie i zagroził postępowaniem o naruszenie unijnego prawa. Dziennikarz Le Soir przypomniał, że Komisja Europejska ma także zastrzeżenia do ustawy o sądach powszechnych, której nie zawetował prezydent.
Autor artykułu w La Libre Belgique pisze o Komisji niewzruszonej wetem prezydenta, która zapewne jutro wyśle kolejne rekomendacje do Polski i może podtrzymać groźbę uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu. Chodzi o pierwszy etap czyli wniosek do krajów członkowskich o stwierdzenie systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/magos

COMMENTS