13.6 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Pracownik poczty sprawdzi, czy rzeczywiście nie masz telewizora!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pracownik poczty może zapukać do drzwi osób, które wyrejestrowały odbiorniki i sprawdzić, czy rzeczywiście nie posiadają one telewizora,czy radioodbiornika. Ale kontroler może pojawić się także u osób, które nigdy wcześniej nie rejestrowały odbiorników. Kontrola przez Pocztę Polską rejestracji i uiszczania opłaty abonamentowej wynika z ustawy o opłatach abonamentowych.

 

Przy stwierdzeniu przez operatora braku wnoszenia opłaty za posiadany odbiornik radiowo-telewizyjny procedura jest następująca: abonent otrzymuje pismo informujące o charakterze zawiadomienia w celu zmobilizowania do opłaty. Kolejnym krokiem może być upomnienie z wezwaniem do wykonania obowiązku z zagrożeniem skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. W upomnieniu wskazany jest siedmiodniowy termin uregulowania zobowiązania. Brak zapłaty zobowiązania we wskazanym terminie powoduje wystawienie tytułu wykonawczego do właściwego miejscowo urzędu skarbowego w celu egzekucji zobowiązania.

 

Poczta Polska bazuje na danych dłużników oraz osób, które wyrejestrowały odbiornik. Ale kontrole odbywają się także losowo lub po przekazaniu operatorowi informacji o posiadanym odbiorniku przez osobę trzecią: np. listonosz zauważa u właściciela mieszkania odbiornik RTV, którego zarejestrowanie sprawdza w odrębnym postępowaniu kontroler. Pracownicy są upoważnieni do wykonywania czynności kontrolnych, zgłaszają cel wizyty oraz okazują aktualne (obowiązujące w danym roku) upoważnienia do przeprowadzania kontroli.

 

W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika RTV, kontroler wydaje decyzję o nakazie rejestracji odbiornika oraz ustała opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika stanowiącą potrójną stawkę miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.(W 2016 roku miesięczna opłata abonamentowa za używanie odbiorników RTV wynosi 22,70 zł. Zatem osoba, która nie zarejestrowała telewizora i radia po kontroli pracownika Poczty Polskiej zapłaci 681 zł). Sporządzany jest także protokół, który stanowi dowód w dalszym postępowaniu administracyjnym.

 

Obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich użytkowników odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Zgłoszenie składa się w terminie 14 dni od dnia wejścia w posiadanie odbiorników. Natomiast obowiązek uiszczania opłat abonamentowych powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych.

 

Poczta Polska nie ma umocowań prawnych do umorzenia lub rozłożenia na raty zaległości abonamentowych, które ściągane są przez fiskusa m.in. z nadpłaty podatkowej. Kontrole rejestracji odbiorników prowadzone są na terenie całego kraju. Od początku 2016 roku wpłynęło łącznie blisko 27 tys. tytułów wykonawczych wystawionych przez Pocztę Polską w związku z zaległościami abonamentowymi.

 

W ubiegłym roku szacunkowe wpływy z abonamentu wyniosły ok. 750 mln zł. Według prognoz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na podobnym poziomie mają się utrzymać tegoroczne wpływy z abonamentu.

TS/Eliza Stępień AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520