Interwencje zagraniczne, standardowe czynności konsularne i plany na przyszłość. MSZ przedstawił raport polskiej służby dyplomatycznej za zeszły rok.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak powiedział, że był to dla dyplomatów rok dość bogaty w nadzwyczajne wydarzenia wymagające działań – ewakuowano Polaków z Jemenu i Nepalu, sprowadzono obywateli polskiego pochodzenia z Donbasu, podjęto działania na rzecz uwolnienia marynarzy ze statku „Szafir” u wybrzeży Nigerii i dziennikarzy uprowadzonych w Syrii, a po ataku terrorystycznym w Tunisie podjęto działania w celu odnalezienia zaginionych, zidentyfikowania zmarłych i udzielenia pomocy tym, którzy przeżyli. Minister wspomniał także o uchwaleniu przez poprzednią większość parlamentarną ustawy 'prawo konsularne’, która weszła w życie 1 listopada zeszłego roku.
Jan Dziedziczak dodał, że skala migracji w ramach Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej to – nie wliczając w to turystyki – prawie dwa miliony ludzi, co też przełożyło się na wysoką liczbę czynności konsularnych: wydano 204 tysiące dokumentów paszportowych i zrealizowano 128 tysięcy czynności prawnych. Konsulowie interweniowali w sprawie nieprzestrzegania praw pracowniczych i rodzicielskich polskich obywateli, współpracowali także na rzecz bezdomnych obywateli Polski. Służby konsularne wydały także ponad 22 tysiące Kart Polaka naszym rodakom z dawnego Związku Sowieckiego. W 2015 roku wzrosła też liczba wydawanych wiz.
Cele służby konsularnej na ten rok to głównie Światowe Dni Młodzieży, zapewnienie pomocy konsularnej na czas Euro 2016 we Francji i igrzyska olimpijskie w Brazylii. Jednym z priorytetów MSZ na rok 2016 są też trwające obecnie prace nad nowelizacją ustawy o Karcie Polaka.
IAR/P.Pawełek/magos