HomePOLSKA

Pracodawcy mają jednak coraz większy problem ze znalezieniem pracowników. Lekarstwem zatrudnianie Ukraińców?

Pracodawcy mają jednak coraz większy problem ze znalezieniem pracowników. Lekarstwem zatrudnianie Ukraińców?

Ponad połowa firm zakłada zwiększenie zatrudnienia w ciągu roku – wynika za ankiety przeprowadzonej przez polski portal rekrutacyjny Pracuj.pl.

Pracodawcy mają jednak coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Lekarstwem ma być zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Zakłada to jedna czwarta ankietowanych firm – wyjaśnia Informacyjnej Agencji Radiowej Łukasz Marciniak z Grupy Pracuj. Podkreśla, że nasza gospodarka jest na etapie bardzo dynamicznego rozwoju i potrzebuje nowych rąk do pracy. Przedsiębiorcom zależy na Ukraińcach, którzy przywiązują dużą wagę do etosu pracy, doceniają jej wartość, szanują ją i pracują z dużym zaangażowaniem.

Z badania wynika, że Ukraińcy przyjmowani są najczęściej na stanowiska produkcyjne jako robotnicy niewykwalifikowani i wykwalifikowani. Pracują fizycznie najczęściej w budownictwie i rolnictwie. Prognozy dotyczące polskiej gospodarki pokazują jednak, że będzie rosło zapotrzebowanie na pracę intelektualną. W tym zakresie pracownicy z Ukrainy również mają wiele do zaoferowania – zaznaczył Łukasz Marciniak.. Są wśród nich świetni specjaliści od IT czy sprzedaży. Przeszkodą może być bariera językowa, ale patrząc, jak wielu obywateli Ukrainy studiuje na polskich uczelniach, i ten problem w niedługim czasie zostanie przezwyciężony – powiedział Łukasz Marciniak.

Do Polski z Ukrainy przyjeżdża obecnie więcej mężczyzn niż kobiet. Są to głównie osoby młode. Średnia wieku to 33 lata. Szacuje się, że w Polsce przebywa około miliona obywateli Ukrainy.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/Siekaj

COMMENTS