Pracodawcy mają jednak coraz większy problem ze znalezieniem pracowników. Lekarstwem zatrudnianie Ukraińców?

Pracodawcy mają jednak coraz większy problem ze znalezieniem pracowników. Lekarstwem zatrudnianie Ukraińców?

Ponad połowa firm zakłada zwiększenie zatrudnienia w ciągu roku – wynika za ankiety przeprowadzonej przez polski portal rekrutacyjny Pracuj.pl.

Pracodawcy mają jednak coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Lekarstwem ma być zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Zakłada to jedna czwarta ankietowanych firm – wyjaśnia Informacyjnej Agencji Radiowej Łukasz Marciniak z Grupy Pracuj. Podkreśla, że nasza gospodarka jest na etapie bardzo dynamicznego rozwoju i potrzebuje nowych rąk do pracy. Przedsiębiorcom zależy na Ukraińcach, którzy przywiązują dużą wagę do etosu pracy, doceniają jej wartość, szanują ją i pracują z dużym zaangażowaniem.

Z badania wynika, że Ukraińcy przyjmowani są najczęściej na stanowiska produkcyjne jako robotnicy niewykwalifikowani i wykwalifikowani. Pracują fizycznie najczęściej w budownictwie i rolnictwie. Prognozy dotyczące polskiej gospodarki pokazują jednak, że będzie rosło zapotrzebowanie na pracę intelektualną. W tym zakresie pracownicy z Ukrainy również mają wiele do zaoferowania – zaznaczył Łukasz Marciniak.. Są wśród nich świetni specjaliści od IT czy sprzedaży. Przeszkodą może być bariera językowa, ale patrząc, jak wielu obywateli Ukrainy studiuje na polskich uczelniach, i ten problem w niedługim czasie zostanie przezwyciężony – powiedział Łukasz Marciniak.

Do Polski z Ukrainy przyjeżdża obecnie więcej mężczyzn niż kobiet. Są to głównie osoby młode. Średnia wieku to 33 lata. Szacuje się, że w Polsce przebywa około miliona obywateli Ukrainy.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0