9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Prace nad projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym rozpoczną się od nowa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Taką zapowiedź złożył poseł PiS Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

 

Polityk powiedział, że proces legislacyjny trzeba przeprowadzić ponownie od początku, gdyż dziś Komitet Obrony Demokracji wycofał w drugim czytaniu swoją propozycję ustawową.
Stanisław Piotrowicz zapowiedział, że teraz rozpoczną się prace nad projektem Prawa i Sprawiedliwości.

Przewodniczący sejmowej komisji zaznaczył, że jest to jedyny kompleksowy projekt ustawy. Dodał też, że projekty klubów Kukiz’15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego zawierają tylko zmiany w ustawach.
Początkowo o godzinie 16.00 sejmowa komisja miała zająć się zgłoszonymi w drugim czytaniu poprawkami do projektu Prawa i Sprawiedliwości. Rozpoczęcie posiedzenia opóźniało się i jak powiedział Stanisław Piotrowicz komisja zbierze się ponownie o 20:00, by na nowo zacząć prace nad projektem PiS.
Polityk tłumaczył, że taki scenariusz jest konieczny ze względu na opinie konstytucjonalistów i chęć „uniknięcia zarzutów” co do nieprawidłowości w procedowaniu. Stanisław Piotrowicz podkreślił, że celem PiS jest uchwalenie ustawy jeszcze na trwającym do czwartku posiedzeniu Sejmu. Jak zapewnił, posłowie opozycji będą mieli możliwość złożenia poprawek, również tych samych, zgłaszanych w poprzednich czytaniach.
Wcześniej nad projektami w sprawie Trybunału debatował Sejm. Projekt PiS skrytykowała opozycja, a KOD wycofał swój projekt obywatelski. Głos na sali plenarnej zabrał też prezes Trybunału Andrzej Rzepliński, który mówił o niekonstytucyjności wielu przepisów propozycji PiS.
Projekt ustawy Prawa i Sprawiedliwości zakładał rezygnację z większości 2/3 głosów przy orzekaniu. Decyzje Trubunału miałyby zapadać większością głosów. Druga propozycja dotyczyła tego, żeby z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy w pełnym składzie przez TK mógł występować tylko prezes Trybunału, skład orzekający i trzech sędziów. Oznaczało to, że prezydent i Prokurator Generalny nie mogliby wnioskować o rozpatrzenie sprawy przez TK w pełnym składzie. Takie rozwiązanie, według PiS, miało być „wyjściem naprzeciw oczekiwaniom najbardziej nieprzejednanej części opozycji”.
W trakcie prac nad ustawą odrzucono dwie propozycje PSL: możliwość zwrócenia przez Sejm do Trybunału o ponowne rozpatrzenie sprawy, gdy pojawią się nowe okoliczności oraz możliwość przeniesienia w stan spoczynku sędziów, których wybór wzbudził polityczne kontrowersje. Przyjęto natomiast propozycję tej partii, zakładającą wyznaczanie sędziów do rozpraw w kolejności alfabetycznej.
W propozycji ustawy znalazł się też przepis mówiący o tym, że wygaśnięcie mandatu sędziego wskutek prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego wymaga uzyskania zgody prezydenta. Kolejną propozycją jest badanie wniosków przez TK według kolejności ich wpłynięcia.
Według prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, który wystąpił na mównicy sejmowej, nie każdy akt parlamentu zasługuje na miano ustawy, a projekt zawiera przepisy, które zostały już zakwestionowane jako niekonstytucyjne.
Partie opozycyjne: Nowoczesna, Kukiz’15 oraz PSL skrytykowały projekt PiS. Nowoczesna uznała, że w projekcie ustawy znalazły się zapisy wewnętrznie sprzeczne oraz niekonstytucyjne i prowadzące do upadku niezależności Trybunału.

Klub Kukiz’15 uznał, że największym mankamentem projektu jest mechanizm umożliwiający czterem sędziom Trybunału wnioskowanie o przesunięcie procedowania z racji na zawiłość sprawy. PSL natomiast stwierdził, że projekt PiS pomija dwa obszary ich propozycji dotyczące publikacji wszystkich orzeczeń Trybunału i rozwiązania spraw personalnych.

TS//IAR/Karol Darmoros/mile/gaj, FOT GRZEGORZ JAKUBOWSKI POLSKA PRESS

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520