-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Praca 4.0. Brak pracowników o odpowiednich kompetencjach wyzwaniem rynku pracy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna, mamy najniższe od lat wskaźniki rejestrowanego bezrobocia ale wyzwaniem jest brak pracowników o odpowiednich kompetencjach – zwraca uwagę wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak.

Minister wzięła udział w konferencji „Praca 4.0 – rynek pracy w procesie zmiany”, zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan. Minister Nowak podkreśliła, że jej resort jest otwarty na współpracę z pracodawcami i ich problemy z niedopasowaniem kompetencji pracowników do potrzeb rynku pracy. Zaznaczyła, że potrzebne jest szersze współdziałanie z instytucjami szkoleniowymi, z systemem edukacji na każdym poziomie i dostosowanie systemu kształcenia do oczekiwań pracodawców. Istnieje też potrzeba zwrócenia uwagi na umiejętności miękkie pracowników – zauważa minister Alina Nowak. Wyjaśnia, że część pracodawców ma problem z osobami, które nie potrafią pracować w zespole i przystosować się do nowego miejsca pracy.

Wiceminister Alina Nowak zwróciła uwagę, że mamy też zbyt wysoki odsetek osób biernych zawodowo i niski poziom zatrudnienia osób w wieku „50 Plus”. Aby wprowadzić te osoby na rynek pracy często najpierw trzeba pomóc im rozwiązać problemy, które sprawiają, że nie pozostają w aktywności zawodowej – podkreśliła minister w rozmowie z IAR. Zaznaczyła, że z takimi osobami trzeba pracować w sposób bardzo zindywidualizowany, kompleksowy. Dodała, że do urzędów pracy przychodzą osoby z problemami, które w pierwszej kolejności trzeba rozwiązać a dopiero ostatnim elementem tej aktywizacji społecznej jest aktywizacja zawodowa.

 

Dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski podkreślił, że oprócz braku rąk do pracy, który wynika z problemów demograficznych i niskiego poziomu aktywności na rynku pracy jest również problem z brakiem specjalistów o unikatowych kompetencjach. Zaznaczył, że bez nowych technologii, inwestycji w innowacje, w informatyzację, i właśnie w technologie 4.0. trudno będzie konkurować z krajami, gdzie jest to już normą. Według dyrektora Baczewskiego trzeba sprawić, by internet był narzędziem do tego, by sztuczna inteligencja i rozwiązania cyfrowe zarządzały procesami produkcji i usług. Grzegorz Baczewski dodał, że Polska nie wypracowała jeszcze bazy wysokiej klasy ekspertów, którzy byliby w stanie te rozwiązania wdrażać i jest to ogromne wyzwanie.

Z kolei prezes zarządu Polskiego Forum HR Anna Wicha zwróciła uwagę, że za wzrostem płac nie idzie wzrost produktywności pracowników. Stąd o ile w tym roku sytuacja na rynku pracy będzie jeszcze dobra, to w przyszłym należy się spodziewać pogorszenia sytuacji.

Mirosław Grewiński – rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej imienia Janusza Korczaka w Warszawie ocenił, że rynek pracy będzie potrzebował coraz więcej fachowców w obszarze polityki społecznej. Cierpimy na deficyt pracowników socjalnych, nauczycieli i nic nie wskazuje na to, że wkrótce się to zmieni.

Odbywająca się w Warszawie dwudniowa konferencja zgromadziła ponad 200 uczestników biorących udział w debatach i warsztatach tematycznych.

Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem PARP-u, Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Cyfryzacji.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520